RGPiOŚ.6220.3.2016.MW Gnojnik 27.06.2016 r.
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2. ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.2016.353), w związku z art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2016.23), w związku z § 3 ust. 1 pkt. 52 lit. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.2016.71) po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku
POSTANAWIAM
stwierdzić brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko pn. „Budowa farmy fotowoltaicznej na powierzchni działek inwestycyjnych o nr ew.: 438/1, 439/1, 440/3 obręb Biesiadki w pobliżu miejscowości Biesiadki (gmina Gnojnik, woj. małopolskie) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, stosownie do wszczętego w dniu 31.03.2016 r. na wniosek Solarfaktor Polska14 Sp. z o. o., ul. Nowokościelna 30, 43-100 Tychy, postępowania o wydanie decyzji środowiskowej.
UZASADNIENIE
Solarfaktor Polska14 Sp. z o. o., ul. Nowokościelna 30, 43-100 Tychy, wnioskiem z dnia 29.03.2016 r. (data wpływu 31.03.20016 r.) wystąpiła o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia pn. „Budowa farmy fotowoltaicznej na powierzchni działek inwestycyjnych o nr ew.: 438/1, 439/1, 440/3 obręb Biesiadki w pobliżu miejscowości Biesiadki (gmina Gnojnik, woj. małopolskie) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”, dołączając do wniosku wymienione w art. 74 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (…) informacje o przedsięwzięciu.
Przedmiotowa inwestycja, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 52 lit a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.2016.71) zaliczana jest do rodzaju przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Pismem znak: RGPiOŚ.6220.3.2016 z dnia 05.04.2016 r. strony zostały zawiadomione o wszczęciu postępowania administracyjnego.
W toku postępowania, stosownie do art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (…), tut. Urząd wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku w celu uzyskania opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby, co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku w opinii sanitarnej znak:
NZ-420-33/16 z dnia 19.04.2016 r. stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie pismem znak ST-I.4240.1.53.2016.MB z dnia 22.04.2016 r. (data wpływu 25.04.2016 r.) poinformował organ prowadzący postępowanie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia przedmiotowej sprawy do 20.05.2016 r. ze względu na jej złożoność.
Pismem znak ST-I.4240.1.53.2016.MB z dnia 20.05.2016 r. (data wpływu: 27.05.2016 r.) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wezwał inwestora do uzupełnienia karty informacyjnej przedmiotowego przedsięwzięcia. Inwestor stosowne wyjaśnienia złożył w piśmie z dnia 30.05.2016 r. (data wpływu 02.06.2016 r.).
W opinii znak ST-I.4240.1.53.2016.MB z dnia 15.06.2016 r. (data wpływu 20.06.2016 r.) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W ramach przeprowadzonego postępowania ustalono, iż planowana inwestycja polegać będzie na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 500 kW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Zadanie realizowane będzie na działkach o nr ew.: 438/1, 439/1, 440/3 w miejscowości Biesiadki (gmina Gnojnik, woj. małopolskie) o łącznej powierzchni 1,04 ha. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne posadowiona zostanie na gruncie za pomocą wciskania lub wbijania. Zainstalowane moduły fotowoltaiczne za pomocą kabli elektroenergetycznych niskiego napięcia oraz kabli światłowodowych połączone zostaną w obwody, a poszczególne obwody podłączone zostaną do falowników, umieszczonych pod panelami. Z falowników energia elektryczna będzie przekazywana do kontenerowej stacji transformatorowej, która zostanie zainstalowana na terenie farmy fotowoltaicznej, a następnie, podziemną linią kablową, zostanie włączona do sieci elektroenergetycznej.
Powyższa inwestycja wiązać się będzie z realizacją:
a) systemu konstrukcji podparć dla paneli (konstrukcje, szyny montażowe stalowe, stal ocynkowana),
b) montaż modułów fotowoltaicznych – maksymalnie 3200 szt. paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej do 600Wp, projektowana szerokość odstępów pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych wynosi 5 m, minimalna odległość pomiędzy dolną krawędzią modułu, a powierzchnią terenu to 0,5 m, maksymalna wysokość konstrukcji to 4 m.
c) trasy kablowej,
d) drogi dojazdowej do stacji transformatorowej na terenie instalacji,
e) montaż kontenerowej stacji transformatorowej,
f) ogrodzenia dla całej farmy,
g) montaż systemu monitoringu.
Teren na którym realizowana będzie inwestycja jest objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym stanowi on teren urządzeń infrastruktury technicznej z dopuszczeniem ośrodków produkcyjnych. Na terenie planowanego przedsięwzięcia brak jest drzew. Najbliższe tereny mieszkalne położone są w odległości ok. 70 metrów w kierunku zachodnim od granic działek inwestycyjnych, stanowią je zabudowania miejscowości Gnojnik.
Inwestycja nie jest przedsięwzięciem, które zużywa energie elektryczną, nie przewiduje się również wykorzystywania wody i paliw energetycznych.
Realizacja zadania nie spowoduje powstania nowych źródeł emisji ścieków, powstawać będą jedynie ścieki bytowe związane z pracą robotników budowlanych. Robotnicy będą korzystać z mobilnych węzłów sanitarnych typu TOI-TOI. Na etapie eksploatacji instalacji fotowoltaicznej nie będą powstawały ścieki bytowe lub technologiczne. Panele fotowoltaiczne będą podlegały samooczyszczeniu podczas opadów deszczu. Nie planuje się podejmowania dodatkowych działań w celu mycia paneli, a tym bardziej mycia paneli z wykorzystaniem detergentów lub innych środków powierzchniowo czynnych. W związku z eksploatacją przedsięwzięcia nie będą powstawały ścieki przemysłowe. Droga wewnętrzna do kontenerowej stacji transformatorowej wykonana zostanie z kruszywa, co pozwoli na swobodną infiltrację wód opadowych do gruntu, tym samym nie dojdzie do zmian w zakresie hydrologii terenu przedsięwzięcia jak i terenów sąsiednich. W stacji transformatorowej zastosowany zostanie transformator suchy, co wyeliminuje ryzyko przeniknięcia do gruntu zanieczyszczeń olejowych. Na etapie likwidacji obiektu ścieki bytowe związane będą z przebywaniem na terenie obiektu pracowników budowlanych. Ścieki te zebrane zostaną w szczelnych zbiornikach przenośnych węzłów sanitarnych, a następnie przekazywane będą odpowiednim jednostkom zewnętrznym.
Wody opadowe z terenu inwestycji będą odprowadzane do gleby w sposób w jaki odbywa się to obecnie. Realizacja zadania nie wywoła zmian parametrów fizykochemicznych, chemicznych ani biologicznych, które uniemożliwiałyby prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów wodnych i nie będzie miała wpływu na stan ekologiczny i chemiczny JCWP (Jednolita Część Wód Powierzchniowych). Projektowane przedsięwzięcie znajduje się na obszarze występowania JCWPd (Jednolita Część Wód Podziemnych) 153 (PLGW2200153), która zgodnie z informacjami zawartymi w Planie Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Wisły nie jest zagrożona nieosiągnięciem wyznaczonych celów środowiskowych dla wód podziemnych zgodnie z zapisami art. 4 Ramowej Dyrektywy Wodnej. W związku z powyższym nie przewiduje się wpływu przedsięwzięcia na wody powierzchniowe lub podziemne.
Na etapie realizacji inwestycji odpady wytworzone zostaną podczas realizacji przedsięwzięcia, to jest wykonywania robót montażowych. Odpady zostaną przekazane podmiotom uprawnionym do gospodarowania odpadami. Podczas funkcjonowania farmy fotowoltaicznej nie przewiduje się powstawania znacznych ilości odpadów. Ewentualne odpady, stanowić będą zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy. Etap likwidacji przedsięwzięcia będzie istotnym źródłem odpadów powstałymi podczas prac rozbiórkowych, z uwagi na znaczne ilości odpadów szczególna uwaga zostanie zwrócona na odzysk i unieszkodliwienie odpadów. Gospodarka odpadami będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Na etapie realizacji inwestycji emisja hałasu będzie się wiązała z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, wykorzystywanego głównie na etapie prac ziemnych, jednak będzie ona miała niewielkie znaczenie, głównie ze względu na znaczną odległość terenu przedsięwzięcia od terenów chronionych akustycznie, jak i na krótkotrwałe oddziaływanie hałasu ze względu na krótki czas prac. Jedynym źródłem hałasu, związanym z funkcjonowaniem farmy fotowoltaicznej, będzie transformator, umieszczony w komorze trafo wewnątrz kontenera stacji transformatorowej. Stosowane transformatory charakteryzują się niewielką mocą akustyczną, rzędu 60dB(A), a dodatkowe ich umieszczenie w kontenerze zbudowanym z płyt warstwowych, których izolacyjność akustyczna właściwa wynosi ok 20dB powoduje, że na zewnątrz stacji transformatorowej poziom hałasu sięga 40-45dB(A). Urządzenie to pracuje wyłącznie w porze dziennej, co jest związane z konieczną obecnością słońca do produkcji energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Urządzenia farmy fotowoltaicznej nie są zdolne do wytworzenia hałasu, mogącego w jakikolwiek sposób zagrażać środowisku. Zakres oddziaływania akustycznego na etapie likwidacji będzie zbliżony do etapu realizacji inwestycji.
Podczas prac budowlanych wystąpi emisja pyłu powstającego przy pracy maszyn i urządzeń wykonujących roboty ziemne oraz emisja spalin pochodzących z silników pracujących maszyn i środków transportu. Po zakończeniu prac montażowych oddziaływanie to ustąpi. Eksploatacja farmy fotowoltaicznej nie będzie powodowała zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Na etapie likwidacji najbardziej uciążliwa będzie niezorganizowana wtórna emisja pyłów związana z transportem powstałych odpadów. Oddziaływanie w zakresie emisji substancji do powietrza na etapie likwidacji przedsięwzięcia w zakresie źródeł emisji jest zbliżone do oddziaływań na etapie budowy.
Na etapie eksploatacji planowanej farmy fotowoltaicznej nie planuje się wykorzystania urządzeń będących źródłem promieniowania elektromagnetycznego.
Ze względu na lokalizację inwestycja nie będzie powodować transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Planowane zadanie, mieści się na terenie chronionym jako Obszar Chronionego Krajobrazu (Uchwała nr XVIII/301/12 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 27 lutego 2012 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wschodniego Pogórza Wiśnickiego).
Przedmiotowa inwestycja znajduje się poza obszarem Natura 2000. Do najbliżej zlokalizowanych od terenu przedsięwzięcia obszarów NATURA 2000 (w zasięgu do 10km) zalicza się:
- Specjalny Obszar Ochrony (SOO) Natura 2000 Dolny Dunajec PLH 120085 – w odległości ok. 6,8 km na płd. – wsch. od terenu lokalizacji instalacji fotowoltaicznej,
- Specjalny Obszar Ochrony (SOO) Natura 2000 Nowy Wiśnicz PLH 120048 – w odległości ok. 9,95 km na zachód od terenu lokalizacji inwestycji.
Do najbliżej zlokalizowanych od terenu przedsięwzięcia pozostałych form ochrony przyrody (do 10 km) zaliczają się:
- Obszar Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego – teren przeznaczony pod lokalizację inwestycji znajduje się w granicach tego obszaru,
- Wiśnicko Lipnicki Park Krajobrazowy – zlokalizowany ok. 5,2 km na zachód od terenu działek inwestycyjnych,
- Ciężkowicko Rożnowski Park Krajobrazowy – zlokalizowany ok. 7,5 km na południe od terenu działek inwestycyjnych,
- Rezerwat przyrody Bukowiec – zlokalizowany ok. 6,8 km na płd. – zach. od terenu działek inwestycyjnych.
Biorąc pod uwagę stanowiska w/w organów, oraz ograniczoną ingerencję inwestycji w warunki środowiskowe występujące na terenie działki gdzie będzie realizowana, należy uznać, że planowana inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. W świetle powyższego postanowiono jak w sentencji.
Postanowienie jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie.
Wójt Gminy Gnojnik
mgr Sławomir Paterek