Oprócz drewnianej zabudowy sakralnej Gmina Gnojnik pochwalić się może licznymi zabytkowymi obiektami murowanymi.
Wjeżdżając od strony Brzeska na teren gminy Gnojnik powita nas widoczny z daleka, stojący na wzniesieniu kościół p.w. św. Floriana. Uszewska świątynia cechuje się prostotą bryły oraz finezją i bogactwem wewnętrznych zdobień. Kościół dostojnie prezentuje się na tle potężnej ściany lasu okocimskiego, w którego zakamarkach możemy odnaleźć pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej Żydów i pomagającego im uszewskiego gospodarza, Wojciecha Kotfisa.
Jadąc dalej w stronę Nowego Sącza dotrzemy do pięknego gotyckiego kościoła obronnego z 1382 roku znajdującego się w Gnojniku. Kościół p.w. św. Marcina łączy w sobie potęgę masywnych, grubych na 2 metry murów oraz delikatność i kunsztowność wystroju. Zbudowany przy dawnym szlaku handlowym, a obecnie drodze krajowej nr 75 kościół jest jednym z najstarszych zabytków murowanej architektury sakralnej w Małopolsce.
We wsiach Lewniowa oraz Żerków znajdziemy natomiast urokliwe kapliczki. Nieduża, aczkolwiek piękna architektonicznie kaplica p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lewniowej z lat 60-tych XIX wieku posiada przyciągające wzrok murowane z kamienia ściany oraz ciekawą wieloboczną wieżyczkę nakrytą cebulastym hełmem. Natomiast skarbem Żerkowa jest urocza kapliczka p.w. św. Antoniego Padewskiego oraz towarzyszący jej skromny pomnik mieszkańców poległych w I wojnie światowej.
Skarbem jednej z wsi Gminy Gnojnik – Biesiadek jest ciekawa zabudowa mieszkalna. Wzrok każdego, kto wjeżdża do Biesiadek od strony Lewniowej lub Zawady Uszewskiej przykuwa widoczny z daleka charakterystyczny rodzaj zabudowy. Wieś usytuowana jest na wierzchowinie, wzdłuż której ciągną się zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Piękny krajobraz stanowią długie nitki pól uprawnych opadających od domów ku podmokłym dolinom.