Menu główne


Dziś jest Friday, 22 November 2024 r., imieniny: Cecylii, JonatanaMarka
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Wiosna w Beskidzie Sądeckim

    Monday, 18 April 2016r. Turystyka

    Sobotnia wyprawa z Vesną w Beskid Sądecki rozpoczęła się od zwiedzania najciekawszych zjawisk przyrodniczych w okolicach Tylicza, zabytków architektury sakralnej, a także wyjątkowych zjawisk wulkanicznych, zwanych Mofetami.

     Podczas wędrówki żółtym szlakiem z Muszynki do Muszyny można było nacieszyć oczy pięknymi widokami malowniczego krajobrazu z soczystą,  wiosenną zielenią. Największe w Karpatach i jedno z największych w świecie zjawisk wulkanicznych znajdujące się w Tyliczu to miejsce do którego warto jechać, choćby specjalnie. Mofety są świetnie oznakowane i znajdują się na atrakcyjnie zagospodarowanym terenie. Dla nas był to krótki, aczkolwiek bardzo interesujący punkt na trasie wędrówki w Beskidzie Sądeckim. Kolejnym zjawiskiem przyrodniczym, które zobaczyliśmy był pomnik przyrody – kilkusetletnia lipa z widocznymi korzeniami przybyszowymi. Zwiedziliśmy także cerkiew greckokatolicką św. Kosmy i Damiana oraz kościół z najstarszym elementem, XIV-wiecznym krucyfiksem  wyrzeźbionym w jednym pniu. Dalsza wędrówka rozpoczęła się od naturalnej przeszkody w postaci wartko płynącej rzeczki, przez którą przeprawiliśmy na różne, często dość zabawne sposoby. Po kilku godzinach wędrówki malowniczym szlakiem  prowadzącym przez zielone pastwiska i lasy z okopami Konfederatów Barskich dotarliśmy do Wojakowej, a następnie kontynu waliśmy wędrówkę do Muszyny. Na tym odcinku zorganizowaliśmy kolejny marszobieg. Zwycięzcami sportowej rywalizacji  na turystycznym szlaku zostali: Piotr Biernat, Małgorzata Góra, Kamil Górak, Bożena Łoś, Łukasz Palej, Jadwiga Skrobot i Anna Smoleń. Podczas wędrówki sprzyjała nam pogoda, na szlaku podziwialiśmy soczystą zieleń budzącej się do życia wiosny i  piękne widoki. Na żółtym szlaku Beskidu Sądeckiego nie spotkaliśmy innych turystów, wyłącznie wytrawnagrupa wędrowców Vesny  z różnych części regionu tarnowskiego.
    Wyprawy  i marszobiegi z Vesną są organizowane w ramach projektu „Bądź aktywny, żyj świadomie”, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Brzesku. Zapraszam do obejrzenia zdjęć na facebookowym profilu Vesny.

    Bożena Malaga-Wrona

Galeria