Sobotnia wędrówka Vesny w Beskidzie Niskim rozpoczęła się w uzdrowiskowej miejscowości Iwonicz Zdrój i wiodła malowniczym szlakiem do kolejnego uzdrowiska beskidzkiego - Rymanów Zdrój.
Organizatorzy postanowili zmienić zaplanowaną wcześniej trasę i skrócić wędrówkę z uwagi na deszczową pogodę i sporą ilość błota na szlaku. Padający deszcz nie był zbyt uciążliwy na tym dość krótkim - jak na wędrówki Vesny (ok. 6 km) - szlaku, a ciepłe powietrze sprzyjało wędrowcom i zachęcało do spacerowego tempa. Widoczność, choć słabsza, dawała możliwość podziwiania rozległych krajobrazów. Po zejściu grupy do Rymanowa Zdroju wyszło słońce i można było poddać się urokowi zdrojowego parku, z czego wszyscy chętnie skorzystali. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś miłego - kiedy część grupy posilała się, inni aktywnie spędzali czas w plenerowej siłowni, tężni solankowej, a jeszcze inni znakomicie bawili się w „Krainie Bajek” (i wcale nie byli to najmłodsi uczestnicy wyprawy).
W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy mogli podziwiać jeden z najstarszych i największych zabytków architektury drewnianej w Polsce, czyli kościół Matki Boskiej Bolesnej w Haczowie. Warto zobaczyć tę świątynię, bo zachwyca kunsztem wykonania i można poczuć w nim wielowiekową historię. Ponadto zabytek znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO.
Na szlaku wędrówki w Beskidzie Niskim zorganizowano „eko-przystanki”, a nagrody za aktywny udział w nich trafiły do: Anny Smoleń, Nikoli Biernat, Bożeny Łoś, Moniki Kaczor i Agnieszki Polanek.
Wędrówka w Beskidzie Niskim została zorganizowana w ramach projektu „Edukacja ekologiczna na turystycznych szlakach i rozwój Ośrodka Edukacji Ekologicznej”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Bożena Malaga-Wrona
Prezes Stowarzyszenia Vesna