Aktualności RSS

Aktualności

• Kraina Czarnego Konia

Wednesday, 3 February 2016r. Sport

Za nami kolejny, XX już Międzynarodowy Turniej Szachowy w Gnojniku. Tym razem Czarny Koń powędrował na Ukrainę, a zwycięzcą został Artem Omelja. W turnieju juniorów zwyciężył Krzysztof Szczurek z Krakowa.

Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycje. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłosników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej.

W bieżącym roku podczas dwudniowych zmagań szachowych gm. Gnojnik odwiedziło blisko 150 szachistów, w tym ośmiu  z Ukrainy. 27 lutego do Gnojnika na XX Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia przyjechało 52 juniorów - szachistów z całej Polski. O godz. 10:00 nastąpiło uroczyste jego otwarcie. Sędzią głównym był Wiesław Kasperek. Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim kontrolowanym, czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund. Zwyciężył Krzysztof Szczurek z Krakowa,  II miejsce należy do Wojciecha Płanety z Trzebini, na trzecim uplasowała się Weronika  Łęczek z Rzezawy. Znakomicie wystapili również reprezentanci naszej gminy. W grupie juniorów grali szachiści od 6 do 18 lat. Najmłodszymi uczestniczkami reprezentującymi gminę Gnojnik byli: Aleksandra Goleniec i Adrian Wąs. Najmłodszy uczestnik turnieju miał zaledwie 5,5 lat i przyjechał na turniej z Pilzna.
    28 lutego rozegrany został turniej OPEN, tzn. dla wszystkich szachistów i grup wiekowych, w którym udział wzięło 68 osób. 11 rund rozegranych w tym dniu pozwoliło nam na wyłonienie najlepszego szachisty turnieju. Podium należało do graczy z Ukrainy. Najlepszym okazał się po raz pierwszy biorący udział w turnieju, zawodnik z Ukrainy Artem Omelja. II miejsce wywalczył Petr Golubka, na trzeciej  pozycja uplasował się Maciej Klekowski z Krakowa. Najstarszym uczestnikiem turnieju był Stefan Czernecki.
    W ciagu tego turnieju rozegrano około 690 partii szachowych, podczas 13 godzin rozgrywek.
    Honorowy patronat nad turniejem objęli Jan Kusina prezes Małopolskiego Związku Szachowego w Krakowie, Andrzej Potępa Starosta Powiatu Brzeskiego i Sławomir Paterek  Wójt Gminy Gnojnik.