Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Gnojnik w gronie uczestników ogólnopolskiej akcji

    Thursday, 3 July 2014r. Oświata

    Gmina Gnojnik znalazła się na liście gmin, które przeszły do drugiej edycji „Listów dla Ziemi” – jednej z największych inicjatyw ekologicznych w Polsce. Akcja ma charakter edukacyjny i w tym roku dotyczy palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji.

    W projekt, którego organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA, zaangażowało się sześć placówek oświatowych z terenu naszej Gminy, a udział w akcji weźmie łącznie 145 uczniów:
    PP w Uszwi – 40 osób
    PSP Lewniowa – 10 osób
    PSP Gosprzydowa – 49 osób
    PSP Uszew - 10 osób
    ZSP Biesiadki – 21 osób
    PG w Uszwi – 15 osób

    W ramach projektu w placówkach oświatowych oprócz akcji obowiązkowych zostaną przeprowadzone również działania dodatkowe, takie jak akcja sprzątania świata oraz zbiórka zużytych baterii.

    Temat 2014: palenie śmieci w piecach domowych
    Listy dla Ziemi to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. Jego głównym celem jest edukacja ekologiczna prowadzona w atrakcyjnej i angażującej formie oraz podejmowanie ważnych i aktualnych problemów dotyczących środowiska. Pierwsza edycja dotyczyła segregowania odpadów i recyklingu. Tematem wiodącym Listów dla Ziemi 2014 jest palenie śmieci w piecach domowych i niska emisja.

    Pisanie listów na finał
    Od listopada gminy zgłaszają się do udziału w akcji, której finał odbędzie się w kwietniu tego roku. To właśnie wtedy dzieci w całej Polsce napiszą w swoich placówkach listy, w których będą namawiały dorosłych do proekologicznych działań. Ale Listy dla Ziemi to nie tylko pisanie listów. W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi czy konkursy. Częścią tegorocznej akcji będą również takie wydarzenia jak Dzień Czystego Powietrza, trasa Ośmiokąta edukacyjnego czy Dzień Ziemi.

    Ogólnopolska edukacja
    Z czym wiąże się udział w akcji Listy dla Ziemi? Z solidną porcją ekologicznej wiedzy i licznymi atrakcjami. Gminy, które wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie akcji www.listydlaziemi.pl, otrzymają specjalny papier z makulatury do pisania listów oraz materiały edukacyjne. Dzięki zaangażowaniu placówek oraz urzędów miast i gmin z całej Polski tematy dotyczące problemu palenia śmieci w piecach i niskiej emisji mają możliwość dotarcia do znacznie większej liczby osób. Na pewno warto włączyć się w tę dyskusję!

    Ponad 300 gmin
    W akcji pilotażowej Listów dla Ziemi wzięło udział 350 gmin, około 4000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy dzieci i młodzieży.

    Kampanię Listy dla Ziemi dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

    Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie akcji listydlaziemi.pl.

Galeria