Menu główne


Dziś jest Friday, 20 September 2024 r., imieniny: Eustachego, FaustynyRenaty
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Dzieci piszą listy dla Ziemi

    Wednesday, 16 April 2014r. Oświata

    W poniedziałek 14 kwietnia ruszył ogólnopolski finał II edycji Listów dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. Do pisania listów zasiądzie ponad 140 uczniów z terenu naszej Gminy. W szkołach prowadzone będą również akcje o tematyce ekologicznej.

    W przedszkolu, podstawówce i gimnazjum
    Listy zostaną napisane przez przedszkolaków, uczniów podstawówek i gimnazjów. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Najmłodsi swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza i jego konsekwencjami, podobnie jak w roku ubiegłym, będą wyrażali w formie rysunków i wycinanek. Zanim uczniowie zaczną zapisywać swoje przemyślenia na kartkach z makulatury wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych. Gminy, które włączyły się do akcji, otrzymały bowiem specjalne pakiety edukacyjne i scenariusze zajęć. Powstały one przy współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej. Z materiałów uczniowie dowiedzą się, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, czym jest niska emisja, dlaczego palenie śmieci w piecach jest niebezpieczne.

    W Gminie Gnojnik w akcję włączyły się następujące placówki:
    Przedszkole w Uszwi – 40 uczniów,
    Zespół Szkolno–Przedszkolny w Biesiadkach – 21 uczniów, 
    Szkoła Podstawowa w Uszwi – 10 uczniów,
    Szkoła Podstawowa  w Lewniowej – 10 uczniów,
    Szkoła Podstawowa w Gosprzydowej – 49 uczniów,
    Gimnazjum w Uszwi – 15 uczniów.

    Wybór Strażnika
    Listy trafią do rodziców i będą stanowiły bodziec do podjęcia dyskusji ekologicznej oraz aktywnego włączenia się w pomoc środowisku. Na drugiej stronie papieru listowego znajdują się bowiem porady oraz wolne miejsce na zapisanie 3 pomysłów na ekologiczne działania. Może to być posadzenie drzewa, robienie zakupów w torbach wielokrotnego użytku czy rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru. Członkowie rodziny wybiorą spośród siebie Strażnika, który będzie pilnował, by podjęte zobowiązania zostały zrealizowane.

    Konkurs na najpiękniejszy list
    Na tym jednak droga listów się nie skończy. Nauczyciele w placówkach zorganizują wewnętrzne konkursy, podczas których wyłonią najpiękniejsze ich zdaniem listy. Każda szkoła jeden z takich listów do 12 maja może przysłać do Fundacji Ekologicznej Arka. Nadesłane prace wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy list dla Ziemi. Motywacja do pisania jest spora, bo na uczestników konkursu czeka aż 100 nagród ufundowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Laureaci wybierani będą w trzech kategoriach (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja) i dwoma sposobami, bo przez internautów oraz jury.

    Eventy w największych miastach
    Działaniom w placówkach i domach będą towarzyszyły eventy w przestrzeni publicznej. Inauguracja Listów dla Ziemi odbyła się w poniedziałek 14 kwietnia o godzinie 11 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. W programie znalazły się m.in. happening „Ziemia w naszych rękach”, występ aktorów na szczudłach, układanie ogromnych eko-puzzli, ale przede wszystkim pisanie listów z ekologicznym przesłaniem do dorosłych. Mieszkańcy miasta po raz pierwszy mogli także zobaczyć, jak działa Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, które przyjechało wraz z ARKĄ. Ekologiczne eventy odbędą się także w Warszawie, Kielcach, Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej i Wrocławiu.

    Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Urzędy Miast: Warszawa, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Opole.

     

Galeria