Fundacja Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego „PRO MEMORY” wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Zawadzianki” w Zawadzie Uszewskiej zorganizowała warsztat wyrobu i wypieku uszewskiej kukiełki, dawnej perły lokalnego rzemiosła.
- Niegdyś to była żywa legenda miejscowych piekarzy, którzy sprzedawali swoje wyroby na okolicznych jarmarkach i odpustach. Pamiętam doskonale dom pani Hablowej w Zawadzie Uszewskiej w którym do końca lat 80-tych wypiekano właśnie pachnące kukiełki - wspomina Maria Robak, prezes Koła Gospodyń Wiejskich „Zawadzianki” w Zawadzie Uszewskiej.
Aby przygotować zaczyn do wypieku uszewskiej kukiełki, wystarczy trochę wody, mąki pszennej, drożdży i soli. Zarobione w ten sposób ciasto należy odstawić w ciepłym miejscu, aby dobrze wyrosło. Ostatnim elementem przed wsadzeniem do pieca opalanego sosnowym drewnem jest właściwe uformowanie kukiełki z wyrośniętego ciasta z charakterystycznie zaplecionym na wierzchu warkoczem.
- Warto wiedzieć, że od 2013 roku uszewska kukiełka jest wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa małopolskiego w kategorii wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich „Zawadzianki” w Zawadzie Uszewskiej, chcemy wskrzesić legendę perły uszewskiego rzemiosła piekarniczego, a przede wszystkim chcemy utrwalić ginące dziedzictwo naszych przodków - mówi Danuta Białka, prezes Zarządu Fundacji Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego „PRO MEMORY”.
Wydarzenie pn. „Uszewskie kukiełkowanie ze śliwką w tle” było zrealizowane w ramach projektu „INSPIRUJ ZE ŚLIWKĄ” przy współudziale finansowym Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”.
Źródło: Fundacja Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego „PRO MEMORY”