Aktualności RSS

Aktualności

• Szachowy weekend w Gnojniku

Monday, 26 February 2018r. Kultura

Turniej szachowy w Gnojniku ma już ponad dwudziestoletnią tradycję. W bieżącym roku podczas dwudniowych zmagań szachowych Gminę Gnojnik odwiedziło blisko 80 szachistów.

24 lutego do Gnojnika na XXII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia zjechali juniorzy do lat 18. O godz. 10:00 nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju. Sędzią głównym turnieju był Wiesław Kasperek. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim kontrolowanym, czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund. Zwyciężył Jan Golenia z Wieliczki (to już drugie źrebiątko, które udało mu się wywalczyć),  II miejsce zajął Krzysztof Szczurek z Krakowa, na trzecim miejscu uplasowała się Weronika Łęczek z Rzezawy. W grupie juniorów grali szachiści od 4 do 18 lat. Najmłodszymi uczestnikami reprezentującymi gminę Gnojnik byli: Julia Machał z Biesiadek i Konrad Hosaniak z Zawady Uszewskiej. Najmłodszy uczestnik turnieju miał zaledwie 5 lat i przyjechał na turniej z Zaczarnia.

25 lutego rozegrany został turniej OPEN, tzn. dla wszystkich szachistów i grup wiekowych, w którym udział wzięło 50 osób. 11 rund rozegranych w tym dniu pozwoliło nam na wyłonienie najlepszego szachisty w tym turnieju. Podium należało do Mieszka Misia z gminy Czarna, ten niespełna 15-letni gracz okazał się być czarnym koniem rozgrywanego w tym dniu turnieju.  II miejsce przypadło dla Piotra Widły z Nowego Sącza,  na trzeciej  pozycji uplasował się Jerzy Kyć z Krakowa.  Najstarszym uczestnikiem turnieju był Krzysztof Sowiński. Najlepszą grającą seniorką była Sabina Jabłońska z Gostynina. Niewątpliwie magnesem, który przyciąga zawodników do Gnojnika są rzeźby Czarnych Koni. Należy zaznaczyć, że już od 22 lat dzieła te wychodzą spod dłuta artysty ludowego Czesława Gazdy, który na swoim kocie ma już pond 40 wykonanych Figur Czarnego Konia.