W pierwszy dzień lata 21 czerwca Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans Vesna zainaugurowało swoją działalność. Z tej okazji po raz pierwszy w Gminie Gnojnik przygotowano również „Noc Świętojańską".
W ramach tego wydarzenia odbyły się warsztaty wicia wianków, konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański, koncert zespołu „After Day” oraz widowiskowe rozpalanie sobótki przez strażaków z OSP w Gnojniku.
Wydarzenie inaugurujące działalność VESNY rozpoczęło się krótkim filmem pod tytułem „W drodze na szczyty” w reżyserii Jacka Bakalarza członka Zarządu Vesny. Była to finezyjna opowieść o dotychczasowej działalności stowarzyszenia, z lekką nutą humoru oraz puentą stanowiącą swoistą podpowiedź, że warto z Vesną zdobywać szczyty. Bożena Malaga - Wrona prezes zarządu Vesny odebrała z rąk Wójta Gminy Gnojnik Sławomira Paterka czek na 6 tys. zł na realizację zadania publicznego pod nazwą „Cudze chwalimy, swoje poznajemy”. W upalne piątkowe popołudnie do ogrodu przy Betanii przybyło wielu znakomitych gości, a wielu z nich przyniosło na konkurs przepiękne świętojańskie wianki. Dla tych, którzy chcieli nauczyć się sztuki wicia wianków przygotowano warsztaty, które poprowadziła Ewa Kubala, członek zarządu Vesny przez wiele lat związana z zespołem folklorystycznym „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” oraz Cepelią. Pomocą służyła tu również Mirosława Jaroszek. Jury konkursowe działające w składzie: Anna Stolarczyk, Ewa Kubala, Anita Linca i Stanisław Wojnicki nie miało łatwego zadania. Wszystkie wianki zasługiwały na prawdziwy podziw, a ich wykonawcy na nagrody, które zostały ufundowane przez Wójta Gminy Gnojnik, Dyrektora Kopalni Soli w Bochni, Małopolską Organizację Turystyczną, Państwa Migdów z Krasnej Góry i państwa Buczków z Krakowa oraz Stowarzyszenie VESNA. Kiedy w ogrodzie przy Betanii koncertował zespół „After Day” na czele z wokalistą Łukaszem Kornasiem, szefem sekcji turystyki górskiej Vesny, niebo się zachmurzyło i burzowa aura nie pozwoliła dokończyć obrzędu puszczania wianków na wody Uszwicy. Obrzęd ten jednak dokończono w sobotnią noc, a wianki z płonącymi świecami na wodach Uszwicy wyglądały bajkowo. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok przy sprzyjającej pogodzie, obrzęd nocy świętojańskiej pokazany zostanie w całej krasie i będzie cieszył oczy wszystkich uczestników Sobótki w Gnojniku.
Vesna dziękuje wszystkim uczestnikom, którzy przybyli na inaugurację działalności, zwłaszcza tym, którzy założyli stroje ludowe jak Zespół Uszwianie, czy też założyli elementy stroju ludowego, a tych było wielu. Wyrazy uznania dla autorów wianków świętojańskich i dla tych, którzy pomogli przy organizacji: Stowarzyszeniu „Aktywni”, OSP w Gnojniku, OSP w Lewniowej, Pani Barczykowej z Rajbrotu za pyszny chleb i smalec oraz fundatorom nagród.
relacja: Stowarzyszenie Vesna