Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Małe pociechy, duże uśmiechy

    Wednesday, 16 May 2012r. Kultura

    Miejsce na podium dla „Dworzan”, wyróżnienie I stopnia dla zespołu „I to i owo” z Lewniowej oraz nagroda indywidualna dla Aliny Zając - wyjazd reprezentantów Gminy Gnojnik na I Konfrontację Teatrów Dzieci i Młodzieży zakończył się wspaniałym sukcesem.

    Dusza małego artysty ze świeżą dawką pomysłów i domieszką „roztrzepania” prawie zawsze gwarantuje wspaniałe doznania sceniczne. Jeśli do tego wszystkiego dołoży się dobrze dobraną oprawę muzyczną, kilka tygodni prób i oczywiście odpowiedni scenariusz, publiczność nie ma wyboru – bije gromkie brawa i prosi o bis. A motywacja do wytężonej pracy młodych amatorów sceny zwiększała się, podczas długiego weekendu bowiem odbyła się  I Konfrontacja Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustro” w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku.

    W zmaganiach konkursowych wzięło udział 23 zespoły i grupy teatralne z terenu Małopolski. Skład jury oceniającego występy wyglądał następująco: dr hab. Ziuta Zającówna – aktorka, reżyser, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, dyrektor artystyczny krakowskiego Teatru Proscenium, prof. Edward Dobrzański – wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Jacek Milczanowski – aktor, reżyser, autor scenariuszy i adaptacji scenicznych obecnie współpracujący z niezależnymi grupami teatralnymi i filmowymi.
    Gminę Gnojnik reprezentowały dwie amatorskie grupy dziecięce – „Dworzanie” z Centrum Kultury w Gnojniku i zespół „I to i owo” ze świetlicy wiejskiej w Lewniowej. Obie spisały się na medal.

    „Dworzanie” to trzecioklasiści, którzy wcielili się w role postaci z baśni H.Ch. Andersena pt. „Świniopas”: cesarza, księcia, księżniczki Eulalii, dam dworu, marszałka i posłańca. Każda z nich była najważniejsza i najpiękniejsza na scenie. Tę sztukę wyreżyserowała Helena Święch, instruktor świetlicy Centrum Kultury w Gnojniku, ucząca młode talenty przede wszystkim, jak  dobrze zagrać, a przy tym doskonale się bawić.

    Efekty kilkumiesięcznej pracy nad przedstawieniem pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” zaprezentowali także młodzi artyści z lewniowskiego zespołu teatralnego „I to i owo”.
    Twarze  młodych aktorów promieniały uśmiechem, a stroje paletą  barw. Bajkę o nierozgarniętym królu i księżniczce Pirlipatce przygotowała do konkursu Bogumiła Sacha, lokalna poetka znana z poczucia humoru i znakomitych wierszy wychodzących spod jej pióra.

    W końcowym efekcie „Dworzanie” stanęli na podium w nielicznym szeregu zdobywców nagród głównych. Natomiast lewniowscy artyści zgarnęli wyróżnienie I stopnia. Trzeba jeszcze się pochwalić, że „za znakomite odtworzenie roli księżniczki Eulalii” została doceniona przez jury Alina Zając z „Dworzan”. „Ta dziewczynka naprawdę ma talent” – tak skomentował popisy aktorskie młodziutkiej Aliny profesor Edward Dobrzański.

    Organizatorem konkursu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – biuro organizacyjne w Tarnowie. Współorganizatorami teatralnego przeglądu byli: Miejska i Powiatowa Biblioteka w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Grzegorz Wawryka – Burmistrz Brzeska i Andrzej Potępa – Starosta Brzeski.  Koordynatorem konkursu była Ilona Stanaszek.

    Obie bajki, „Świniopasa” i „Księżniczkę na ziarnku grochu” będzie można niebawem zobaczyć  na Spotkaniu Czwartkowym w gnojnickim saloniku poezji.  „Dworzanie” wystąpią także na scenie hali sportowej  Publicznego Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnojniku, gdzie zagrają dla grona pedagogicznego, szkolnych koleżanek i kolegów, a przede wszystkim dla swoich Mam w dniu ich święta.

    Helena Święch
    Instruktor świetlicy w Gnojniku

    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących sukces naszych młodych artystów.

Galeria