W ramach projektu pn. „Jesteśmy najlepsi” , w Gminie Gnojnik w okresie wrzesień – listopad odbywały się kursy zawodowe i kwalifikacyjne oraz inne formy wsparcia dla uczestników projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Osoby bezrobotne bądź nieaktywne zawodowo, zamieszkujące na terenie gminy, które biorą udział w projekcie skorzystali z następujących form wsparcia:
1. Trening kompetencji społecznych – 20 uczestników (3 mężczyzn, 17 kobiet),
2. Kurs języka niemieckiego – 1 kobieta,
3. Kurs manicure i zdobienia paznokci – 1 kobieta,
4. Kurs kelnerstwa – 3 kobiety,
5. Warsztaty wizażu „Jak dobrze wyglądać” – 10 kobiet.
Trening kompetencji społecznych miał na celu aktywizację społeczną uczestników projektu. Odpowiednia atmosfera zajęć oraz profesjonalne podejście specjalisty do osób, które tego typu pomocy wymagali sprawiło, że większość celów zostało osiągniętych. Wśród nich były:
- wzbudzenie automotywacji do działania,
- budowanie pozytywnego nastawienia do siebie i innych,
- budowanie pozytywnej samooceny, samoświadomości swojej wartości,
- budowanie otwartości i zaufania do grupy,
- nabywanie umiejętności współdziałania w grupie,
- pobudzanie wrażliwości na sprawy innych ludzi,
- wzbudzenie autorefleksji-co chcę osiągnąć, jakie mam zasoby.
W kursie języka niemieckiego udział wzięła jedna uczestniczka Programu Aktywności Lokalnej dla Gminy Gnojnik. Zajęcia prowadzone są przez wieloletniego nauczyciela liceum ogólnokształcącego pozwoliły uczestniczce przyswoić podstawowe wiadomości w zakresie komunikowania się w języku niemieckim. Dzięki temu staje się ona pewniejsza w kwestii poszukiwania pracy na rynku naszych zachodnich sąsiadów. Dalsze doskonalenie nabytych umiejętności i wiedzy z pewnością procentować będzie w satysfakcję z podjętej nauki.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej w ramach projektu pn. „Jesteśmy Najlepsi” odbywał się kurs manicure i stylizacji paznokci, w którym wzięła udział jedna uczestniczka z Gminy Gnojnik. Dzięki uczestnictwu w kursie zdobyła podstawowe umiejętności z zakresu wykonywania manicure, tipsów, paznokci żelowych oraz ich stylizacji. Będzie to dobry fundament do podnoszenia swoich kwalifikacji w tej dziedzinie.
Trzy kobiety uczyły się sztuki kelnerstwa. Szkolone przez profesjonalnego kelnera i instruktora, poznawały tajniki obsługi konsumenta, przygotowania sali, wydawania dań, higieny pracy, itp. Kilka godzin praktycznych zajęć pozwoliły oswoić im się z obowiązkami kelnera, a dzięki podstawom wiedzy i umiejętności, jakie zdobyły, mogą śmiało ruszać na poszukiwania pracy w tym zakresie.
Kobieta lubi być piękną, a jeśli można się dowiedzieć, jak być jeszcze piękniejszą, to nie sposób z tego nie skorzystać. Pomyślało tak 10 uczestniczek projektu z Gminy Gnojnik i wzięły one udział warsztatach wizażu „Jak dobrze wyglądać”. Dzięki profesjonalnym poradom prowadzących, panie biorące udział w szkoleniu dowiedziały się, jak o siebie zadbać, jakich kosmetyków używać oraz jak się malować i czesać, aby wyglądać i czuć się pięknie. Z pewnością nie pójdzie to na marne, a panie pokażą sobie i światu jeszcze więcej swojego piękna.
W grudniu odbędzie się ostatnia forma wsparcia dla uczestników Programu Aktywności Lokalnej dla Gminy Gnojnik. Będzie to terapia psychologiczna, w której udział weźmie 7 osób. Aktywizacja zdrowotna, w ramach której mieści się wspomniane spotkania z psychologiem, to jeden z głównych czynników wpływających na osiągnięcie założonych w projekcie celów.
Obecny etap realizacji projektu pn. „Jesteśmy Najlepsi” powoli zbliża się ku końcowi, jednak jego kontynuacja w następnym roku pozwoli wciąż wspierać osoby pozostające bez zatrudnienia, m.in. przez podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, wsparcie wejścia na rynek pracy i inne działania.
Jesteśmy najlepsi"
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej
Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej