Grupa Ekoartystów działająca przy Stowarzyszeniu Vesna i realizująca projekt pod nazwą „Project EcoDesign” w programie „Równać Szanse”, zrealizowała kolejne działanie. Tym razem był to wyjazd do krakowskiej instytucji kultury.
Spośród wielu ciekawych propozycji krakowskich instytucji kultury wybrane zostało Muzeum Narodowe, gdzie można obejrzeć wystawę „Modna i już. Moda w PRL”. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli więc niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Zobaczyli zarówno ubiory zwyczajne, codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce lat 1945–1989.
Wystawa organizowana wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Świat mody był dla kobiet miejscem ucieczki przed nieprzychylną rzeczywistością komunistycznego państwa. Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu. Kobieta chciała być "modna i już!", chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe. Dziesiątki ubiorów zgromadzonych na wystawie dowodzą kreatywności i przedsiębiorczości mieszkanek Polski Ludowej. Dzisiaj te dwie cechy kojarzą się przede wszystkim z businesswomen lub celebrytkami, tymczasem nasze mamy i babki musiały się nimi wykazywać na co dzień.
Różnorodność ubiorów pokazanych na wystawie "Modna i już! Moda w PRL" jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek. Będą mogli czerpać pomysły także uczestnicy zadania "Project EcoDesign", realizowanego przy wsparciu finansowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Bożena Malaga-Wrona
prezes zarządu Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans VESNA