W 2017 roku Centrum Kultury w Gnojniku będzie kultywować tradycje, szerzyć kulturę, wspierać edukację, a także promować aktywny tryb życia przez liczne działania podejmowane zarówno w sercu gminy, jak również w poszczególnych placówkach wiejskich.
Cały styczeń był jedną wielką ucztą dla ucha. We wszystkich miejscowościach gminy odbyły się spotkania z kolędą, na których prezentowały się talenty wokalno-instrumentalne i teatralne. Zakończeniem okresu kolędowego będzie udział grupy kolędniczej z Gnojnika „Z turoniem” na 45. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, na którym grupa będzie walczyć o złote spinki góralskie i obronę I miejsca zdobytego podczas Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Należy podkreślić, że jest to znakomita forma wspierania talentów dorosłych osób, jak również promocji gminy Gnojnik.
Luty to miesiąc poświęcony szachistom. Gmina Gnojnik to zagłębie szachistów. O miano najlepszego w gminie i puchar przechodni „Czarnego Konia” szachiści będą walczyć 18 lutego w Gosprzydowej. Tydzień później gmina Gnojnik zamienia się w szachowe imperium, bowiem w ostatni weekend lutego zorganizowany będzie XXI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia. Najsławniejsi mistrzowie i arcymistrzowie odwiedzą wówczas nasza Małą Ojczyznę.
Luty to także zimowiska organizowane w świetlicach wiejskich dla około 200 dzieci. Warto wspomnieć, że renoma owego zorganizowanego wypoczynku jest tak wielka, że rodzice pytają o możliwość zapisu na długo przed ogłoszeniem zimowiska. Trudno się dziwić - nasze instruktorki stają na wysokości zadania, gwarantując dzieciom mnogość atrakcji, bezpieczeństwo i dobrą atmosferę.
W marcu ponownie będziemy współorganizować Mistrzostwa Małopolski w Boksie. Wiosna to przygotowania do sezonu letniego oraz intensywne próby grup teatralnych przed Konfrontacjami Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne lustra”. Od kilku lat na przeglądzie nasze młode talenty zdobywają miejsca w czołówce, zyskując uznanie w oczach profesjonalnych jurorów. W kwietniu grupa regionalna z widowiskiem „Wyskubek” będzie reprezentować naszą gminę na Małopolskim Przeglądzie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie gody w Łużnej”. Nominację do udziału w tej prestiżowej imprezie otrzymała na „Krakowskim wianku”, co jest niezwykłym sukcesem na skalę powiatu.
Maj to prawdziwa uczta dla czytelników. Podczas tygodnia bibliotek odbywają się atrakcyjne lekcje biblioteczne, spotkania z ciekawymi autorami, konkursy, gry i zabawy animacyjne.
Pod koniec maja podczas „Spotkania czwartkowego” w ramach projektu „Muzyczne spotkanie ze śliwką i fasolą” odbędą się muzyczne wariacje – przegląd gminnych talentów uzdolnionych muzycznie, z których publiczność wyłoni zwycięzcę. Laureat będzie reprezentował gminę w Lusławicach podczas podsumowania projektu.
Lato to imprezy plenerowe. Tradycyjnie już pierwszy weekend lipca to Dni Gminy Gnojnik, na których prezentują się rodzime talenty, odbywają się rozgrywki sportowe, a wszystko okraszone jest smakołykami dostępnymi na Jarmarku Produktów Lokalnych. W lipcu we wszystkich świetlicach na terenie gminy odbywają się również półkolonie. Jest to czas nie tylko wspaniałej zabawy, ale także rozwoju, dzieci bowiem poznają atrakcyjne miejsca i uczestniczą w interesujących zajęciach. W sumie rok rocznie około 300 dzieci korzysta z tej formy spędzania wolnego czasu.
Miesiąc sierpień, a dokładniej 15 sierpnia, należy do rolników, którzy podczas Dożynek Gminnych dziękują za plony. To ludowe święto już od lat kojarzy się z misternie uwitymi wieńcami dożynkowymi, kolorowym korowodem i dobrą zabawą całej społeczności.
Jesienią odbędzie się cykl „Spotkań czwartkowych”, a ponadto rozstrzygnięcie rozstrzygnięty zostanie konkurs „Wakacyjna czytelmania”. W październiku tradycyjnie zaprosimy lokalne zespoły, by wraz z całą gminą Gnojnik muzycznie wspominały św. Jana Pawła II podczas koncertu papieskiego.
Wróżby, mikołajki, koncerty pieśni patriotycznych i przygotowania do kolejnego sezonu kolędniczego zwiastują koniec roku 2017 i przygotowania do kolejnych wyzwań na rok 2018.
Należy dodać, że świetlice i biblioteki w ciągu całego roku będą, jak dotąd, organizować warsztaty dla dzieci i dorosłych, lekcje języka angielskiego, gry na instrumentach muzycznych i dętych, spotkania ze sztuką, wycieczki, zajęcia sportowe i taneczne.
Ewa Świerczek
Dyrektor Centrum Kultury
Harmonogram wydarzeń kulturalnych i nie tylko można na bieżąco śledzić w Kalendarium zamieszczonym w menu po prawej stronie niniejszej witryny.