Od połowy maja trwają warsztaty edukacji ekologicznej prowadzone przez Stowarzyszenie Vesna w przedszkolach w Gnojniku, Uszwi, Biesiadkach, Tymowej, Lewniowej i Gosprzydowej. Na zajęciach dzieci wykonują między innymi eko kostium z surowców wtórnych.
Celem warsztatów jest zachęcenie dzieci przedszkolnych do ochrony wody, powietrza i selektywnej zbiórki odpadów, zapoznanie ich z zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowej gospodarki odpadami oraz zachęcenie do kreatywnego wykorzystywania śmieci w tzw. "domowym recyklingu".
W ramach edukacji ekologicznej dotyczącej problematyki ochrony wód prowadzone są warsztaty „Oczyszczamy wodę”. Na warsztatach dzieci rozwijają umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń związanych z oczyszczaniem wody, uczą się wykonywać ''filtr'' do wody, dowiadują się jakie znaczenie ma woda dla życia i zdrowia oraz dla przyrody.
Kolejny warsztat edukacyjny to „Eko-sztuka czyli coś z niczego”, gdzie przedszkolaki poznają znaczenia słów: ''recycling'', ''segregacja śmieci'', ''surowce wtórne”, uczą się oszczędności i poznają skutki braku odpowiedzialności za wytwarzane przez nas odpady. Z różnych materiałów i odpadów nadających się do powtórnego użycia, takich jak: plastikowe butelki różnej wielkości i kształtu, kubeczki, opakowania po napojach (jogurtach, serkach), rureczki, nakrętki, kapsle, folie, gazety, dzieci wykonują nowe przedmioty - biżuterię i instrumenty muzyczne. W ramach warsztatu „Eko-moda malucha” dzieci utrwalają znaczenia słów: ''recycling'', ''segregacja śmieci'', ''surowce wtórne. Dzieci wykonają także eko kostium z różnych materiałów odpadowych, nadających się do powtórnego użycia takie jak gazety przerobione na ekowiklinę, zakrętki, stare ubrania itp.
W ramach zajęć dotyczących problematyki ochrony zieleni naszej przyrody uczestnicy projektu będą mieć zajęcia praktyczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, do którego zostaną dowiezieni autokarem ze swoich miejscowości . Zapoznają się z Ośrodkiem, przejdą Ścieżką Edukacji Ekologicznej, a następnie wykonają nasadzenia w ogródku skrzata roślin owocowych i ozdobnych. W tym celu otrzymają niezbędne narzędzia i sadzonki, które po wsadzeniu oznaczą specjalnymi tablicami z nazwą roślin.
Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowane instruktorki, z wykształceniem plastycznym i przygotowaniem do prowadzenia zajęć z zakresu ekologii. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych są prowadzone przez Stowarzyszenie Vesna w ramach projektu „ Edukacja ekologiczna przedszkolaków i rozwój Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Gnojniku” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Zdjęcia z realizacji projektu można zobaczyć na profilu Vesny na Facebooku.
Angelika Wrona
Koordynator projektu