Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że Gmina Gnojnik przystąpiła do projektu „Małopolski Tele-Anioł”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Pierwszeństwo udziału w projekcie będą miały osoby z grupy preferowanej do objęcia wsparciem, tj.:
• osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie), o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
• osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym;
• osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
• osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
• osoby lub rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;
• osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w związku z rewitalizacją obszarów zdegradowanych, o których mowa w Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.do końca października br.
Co ważne, jako pierwsze do projektu włączane będą również osoby, które nie korzystają z pomocy w ramach istniejącego systemu pomocy społecznej. Ci, którzy korzystają z opieki społecznej, w ramach Tele-Anioła będą mogli uzyskać tylko wsparcie uzupełniające dotychczasowe świadczenia.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia osób niesamodzielnych poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które umożliwią osobom niesamodzielnym jak najdłuższe, bezpieczne pozostanie w ich środowisku.
Termin realizacji projektu: 1.02.2018 r. – 31.01.2021 r.
Województwo Małopolskie realizuje projekt w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
Rekrutację Uczestników do projektu prowadzą wspólnie: Województwo Małopolskie oraz Partnerzy: Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Rekrutacja prowadzona będzie w sposób ciągły, w dwóch turach podzielonych na dwutygodniowe cykle rekrutacyjne.
Podczas każdej tury, do projektu zakwalifikowanych zostanie 5000 osób niesamodzielnych Informacje dotyczące zasad rekrutacji i uczestnictwa w projekcie przedstawione są w Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie Małopolski Tele-Anioł. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej województwa małopolskiego.
Biuro projektu:
Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Lubelska 23,
30-003 Kraków parter, pok. nr 1
tel. 12 616 06 11
adres do korespondencji:
ul. Racławicka 56
30-017 Kraków
Informacje na temat projektu Małopolski Tele-Anioł uzyskać można również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gnojniku u Kierownik GOPS Kingi Broszkiewicz-Kuchno w pok. nr 29, III piętro lub pod numerem telefonu 14 68 69 720.
Gdzie można pobrać formularz zgłoszeniowy:
• Ośrodek Pomocy Społecznej, 32-864 Gnojnik 363 III piętro pok. nr 29
• Osoby niesamodzielne, które nie wychodzą z domu mogą otrzymać formularz np. podczas wizyty pracownika socjalnego w terenie oraz pomoc w wypełnieniu wniosku, mogą również uzyskać informacje dla kogo jest ten projekt i na czym on polega.
• www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja
Gdzie można złożyć wypełniony wniosek?
Formularze zgłoszeniowe można składać:
• w Ośrodku Pomocy Społecznej, 32-864 Gnojnik 363 III piętro pok. nr 29;
• za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu) na adres: Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Rekrutacja - Małopolski Tele-Anioł";
• elektronicznie: dla osób, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP na adres skrytki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Każdy Uczestnik/czka projektu otrzyma opaskę bezpieczeństwa na nadgarstek wyposażoną w przycisk SOS(alarmowy) i kartę SIM z możliwością połączenia głosowego z Centrum Teleopieki. Skorzystanie z tej formy pomocy i zastosowanie w/w urządzeń jest uzależnione przy tym od dostępności sygnału telefonii komórkowej w miejscu zamieszkania Uczestnika/czki.