Jeszcze w tym roku dzieci z klas II i IV ze wszystkich szkół podstawowych w Gminie Gnojnik będą mogły skorzystać z badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania wad postawy. Badania są finansowane przez Gminę Gnojnik.
Wady postawy są problemem dotykającym coraz większą liczbę dzieci. Dzieci są szczególnie narażone na skrzywienia kręgosłupa z uwagi na obciążenia tornistrami, nieprawidłowe siedzenie w ławkach czy zbyt długie korzystanie z urządzeń technologicznych typu komórka, komputer,itp.
Badania przesiewowe prowadzone w szkołach podstawowych są uzasadnione z punktu widzenia rozwoju dzieci. W wieku lat 6-7 dzieci rozpoczynają edukację szkolną – wiąże się to ze zmianą stylu życia. Dziecko będące dotychczas cały czas w ruchu, musi przebywać w pozycji siedzącej przez kilkanaście godzin w tygodniu. Drugi okres krytyczny pojawia się w wieku lat 11-14 i związany jest z pokwitowaniowym skokiem wzrostu, podczas którego następuje zmiana proporcji ciała i położenia środka ciężkości. Podczas skoków wzrostowych dziecko jest bardzo podatne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, a rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.
Badanie przesiewowe będzie wykonywane przy pomocy "Sensora Hipokratesa", urządzenia skanującego ciało dziecka wiązką promieni podczerwonych skierowanych na całe ciało w celu wykrycia wad postawy (skolioza, asymetria, koślawość kolan). Badania będą przeprowadzane po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez rodzica, pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty. Badanie jest wykonywane bezdotykowo, bezinwazyjnie i bezstresowo.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans "Vesna".
Beata Wiśniowska
menager projektu „Proste Plecki”
Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans „Vesna”
Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny www.prosteplecki.pl.