W ramach projektu pn. „Jesteśmy najlepsi” w Gminie Gnojnik w okresie maj – czerwiec odbywają się kursy zawodowe, kwalifikacyjne oraz inne formy wsparcia.
Realizacja projektu nabrała tempa, a uczestnicy korzystają z szerokiej gamy form wsparcia.
W wyniku zakończonego postępowania przetargowego, od początku maja uczestnicy projektu biorą udział w:
1. indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym – 22 osoby (17 kobiet i 5 mężczyzn),
2. kursie spawania metodą MAG – 4 mężczyzn,
3. kursie języka niemieckiego – 1 kobieta,
4. kursie opiekuna osób starszych i dzieci – 7 kobiet,
5. kursie prawa jazdy kat. C – 1 mężczyzna,
6. kursie małej gastronomii – 8 kobiet.
Konsultacje z doradcą zawodowym odbywały się w Centrum Kultury w Gnojniku, uczestnicy uczyli się lub doskonalili swoje umiejętności w zakresie aktywnego poszukiwania pracy, konstruowania CV i listu motywacyjnego oraz wzmacniają swoje poczucie wartości.
Kurs spawania metodą MAG to ponad stuczterdziestogodzinna forma wsparcia, podczas której uczestnicy poznają techniki spawalnicze zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Przeważająca ilość godzin zajęć praktycznych pozwoli w bardzo dobrym stopniu posiąść umiejętność korzystania ze sprzętu spawalniczego.
Umiejętność posługiwania się językami obcymi, choćby w stopniu komunikatywnym, jest niezwykle pomocna w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy. Dlatego też jedna osoba spośród Beneficjentów projektu podjęła się uczestniczenia w czterdziestogodzinnym kursie języka niemieckiego. Zajęcia prowadzone są przez wieloletniego nauczyciela liceum ogólnokształcącego. Uczestniczka przyswoi podstawowe wiadomości w zakresie komunikowania się w języku niemieckim.
Siedem kobiet zdecydowało się na uczestnictwo w kursie opiekuna osób starszych
i dzieci. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Kultury w Iwkowej. Panie poznały specyfikę tego zawodu od strony teoretycznej i praktycznej.
Prawo jazdy kat. C prowadzone jest w Tęgoborzy, uczestniczy w nim jeden uczestnik, który teoretycznie i praktycznie uczy się techniki prowadzenia i obsługi samochodów półciężarowych.
Kurs małej gastronomii prowadzony jest w Restauracji HOMER w Gosprzydowej. Udział w nim bierze 8 uczestniczek projektu. Program kursu małej gastronomii obejmuje 60 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Zakres tematyczny szkolenia jest bardzo obszerny. Uczestniczki zdobędą wiedzę na temat: przestrzegania przepisów BHP
i przeciwpożarowych, organizacji punktu gastronomicznego, higieny w procesie produkcji żywności i obrocie żywnością, technologii kulinarnej, obsługi klienta, wyposażenia zakładów gastronomicznych, podstaw żywienia człowieka oraz przygotowywania potraw z warzyw, owoców, nabiału, produktów zbożowych, mięsa i ryb. Posiądą także praktyczne umiejętności sporządzania zup, potraw mięsnych, zakąsek zimnych i gorących, deserów, napojów zimnych i gorących, ciast itd.
Od lipca rozpoczynać się będą kolejne zaplanowane formy wsparcia dla bezrobotnych bądź nieaktywnych zawodowo uczestników projektu systemowego realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku.
Jesteśmy najlepsi"
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VII Promocja integracji społecznej
Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej