Menu główne


Dziś jest Thursday, 28 November 2024 r., imieniny: Jakuba, StefanaRomy
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Podsumowanie projektu „Jesteśmy najlepsi”

    Friday, 13 January 2012r. Inne

    W 2011 roku kolejni mieszkańcy Gminy Gnojnik skorzystali z możliwości rozwoju zawodowego oraz społecznego oferowanych przez gminę w ramach programu „Jesteśmy najlepsi”. Szkolenia edukacyjno-społeczno-zdrowotne pochłonęły w minionym roku prawie 170 tys zł.

    Od 2009 roku Gmina Gnojnik wdraża na swoim terenie Program Aktywności Lokalnej realizowany w ramach projektu „Jesteśmy najlepsi” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny (Program Operacyjny – Kapitał Ludzki 2007-2013 – Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej). Zamierzeniem projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program adresowany jest więc do bezrobotnych oraz rolników.
    Realizatorem projektu jest Gminny Ośrodek Opieki Społecznej, a osobą bezpośrednio odpowiedzialną za wdrożenie projektu na terenie gminy - Pani Renata Topolska, aspirant pracy socjalnej.
    Łączny koszt projektu za 2011 rok to prawie 170 tys. zł. Dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa wyniosła 144.759,02zł, a poniesione koszty własne to 25.863,65zł.

    Wykres: Żródła finansowania projektu.


    W roku 2011 Gmina Gnojnik zaproponowała uczestnikom projektu „Jesteśmy najlepsi” szereg kursów i szkoleń zawodowych. Skorzystało z nich 17 osób, które miały możliwość uczestniczenia w co najmniej dwóch kursach zawodowych. Szkolenia skierowane były zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, dlatego każdy mógł poszerzać swoje zdolności w dziedzinie, która go interesuje. Każdy kurs kończył się uzyskaniem przez uczestnika zaświadczenia. Beneficjenci projektu otrzymywali zwrot kosztów dojazdów na szkolenia oraz kosztów wyżywienia.

    Tabela: Uczestnictwo w poszczególnych kursach zawodowych.

    Projekt „Jesteśmy najlepsi” zakłada również poprawienie samooceny osób bezrobotnych i zmarginalizowanych. Dlatego gminni koordynatorzy przygotowali plan indywidualnych zajęć uczestników programu z doradcą zawodowym, z którym porozmawiać można było na temat swoich predyspozycji zawodowych i szans na rynku pracy. Ponadto, zorganizowano warsztaty kompetencji społecznych w wymiarze 20 godzin. Zajęcia miały na celu przygotowanie uczestników do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, naukę sporządzania dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny) oraz określenie planów zawodowych uczestników. W ramach projektu osoby bezrobotne miały także możliwość otrzymania skierowania na badania profilaktycznej, z której to szansy skorzystało 14 osób.

    Projekt „Jesteśmy najlepsi” kontynuowany będzie w 2012 roku, kiedy to szansę rozwoju zawodowego otrzyma kolejnych 16 osób. Udział w projekcie jest bezpłatny, a rekrutacja odbywać się będzie w lutym i marcu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gnojniku.

Galeria