Menu główne


Dziś jest Friday, 22 November 2024 r., imieniny: Cecylii, JonatanaMarka
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Opaski bezpieczeństwa dla seniorów Gminy Gnojnik

    Wednesday, 6 July 2022r. Inne

    W trosce o podnoszenie jakości życia seniorów, Gmina Gnojnik, w imieniu której działa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku, przystąpiła do realizacji rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 rok.

    W ramach projektu seniorom zaoferowano bezpłatny dostęp do opasek bezpieczeństwa, połączonych z telecentrum medycznym, obsługiwanym przez wykwalifikowanych ratowników medycznych. „Opieka na odległość” umożliwia szeroko pojęty system bieżącego monitorowania samopoczucia i stanu zdrowia seniora w  miejscu jego zamieszkania. Pozwala także na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora.

    Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Program jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w  zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19. 

    Celem Modułu II Programu, który jest realizowany w gminie Gnojnik, jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez osoby starsze, poprzez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

    Wspomniana „opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, ale także dla tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych. Rozwój współczesnego systemu opieki nad osobami starszymi prowadzi do rozwoju nowoczesnych technologii w tym obszarze. 

    Seniorzy, którzy zgłosili chęć udziału w Programie, zostali wyposażeni w nowoczesne urządzenia zwane „opaską bezpieczeństwa”. Opaski, które przypominają smartwatche, pod względem funkcjonalności dopasowane są dla osób w wieku 65 lat i więcej. Ich główną cechą jest ciągłe połączenie z centrum operatora pomocy, gdzie wykwalifikowani ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem naszych seniorów. Dzięki przyciskowi bezpieczeństwa „SOS” znajdującego się na opasce, osoba starsza, w sytuacji trudnej lub nagłego zagrożenia, może w szybki i łatwy sposób połączyć się centralą operatora pomocy, gdzie ratownik niezwłocznie podejmie właściwe czynności. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie przez telefon, poprosić o interwencję wskazanego w zgłoszeniu przez seniora opiekuna, poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej czy pielęgniarkę środowiskową lub wezwać służby ratunkowe.

    Opaska posiada wyłącznie jeden przycisk, aby w ten sposób ułatwić osobom starszym korzystanie z niej. Mimo to, oprócz wzywania pomocy, wyposażona jest ona w wiele innych funkcji, takich jak: detektor upadku, lokalizator GPS, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja, temperatura ciała) czy możliwość komunikowania się za jej pomocą z centralą operatora pomocy lub z opiekunem, bez konieczności używania przez seniora telefonu. 

    Jeżeli opaska bezpieczeństwa jest prawidłowo noszona, wykonuje ona także cyklicznie pomiary funkcji życiowych, których wyniki wysyłane są do Centrali. Na tej podstawie ratownicy, w przypadku stwierdzenia niepokojących wyników pomiarów, mogą skontaktować się z seniorem, dzwoniąc właśnie na posiadaną przez niego opaskę i informując o potencjalnym zagrożeniu.  Należy pamiętać, że opaska jest własnością Gminy, a osoby, które ją otrzymają na podstawie umowy użyczenia nie mogą jej przekazywać osobom trzecim oraz będą odpowiedzialne za prawidłowe jej użytkowanie.

    Do udziału w programie mogli być zakwalifikowani seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

    Pięćdziesięcioro Seniorów w wieku 65+ z terenu gminy Gnojnik już od maja nieodpłatnie korzysta z tzw. opasek bezpieczeństwa w ramach realizowanego Programu.

    Podczas uroczystego przekazania opasek bezpieczeństwa w dniu 17 maja br. w Domu Strażaka w Gnojniku, uczestnicy Programu oraz ich opiekunowie, zostali przeszkoleni w zakresie obsługi urządzenia przez specjalistę ds. teleopieki z firmy HRP, który przełamał początkowy stres u uczestników związany z użytkowaniem obcej im dotąd technologii. Szkolenie odbyło się w dwóch grupach, aby zapewnić uczestnikom jak najlepszy komfort. 

    Mamy nadzieję, że nowoczesna technologia z zakresu opieki na odległość, którą dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, mogliśmy zaoferować naszym Drogim Seniorom, będzie im służyć, wspomagając ich spokój, zdrowie i bezpieczeństwo. 

    Wszystkim z Państwa, którzy zaangażowali się we wdrożenie Programu składamy serdeczne podziękowania.

    Koordynator Programu - mgr Mariola Święch
    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku

     

    Działanie dofinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Program „Korpus Wsparcia Seniorów” Moduł II. Dofinansowanie w wysokości 70 332,00 PLN. Całkowita wartość 70 332,00 PLN.

Galeria