Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • O wykorzystaniu funduszy unijnych w Gnojniku

    Thursday, 20 September 2018r. Inne

    Wsparcie dla przedsiębiorców i mieszkańców dzięki funduszom unijnym, a także aktywność sołtysów w promowaniu projektów – to tylko niektóre z tematów, omawianych podczas spotkania Dyrektora WUP w Krakowie Jacka Pająka i Wójta Sławomira Paterka.

    - Jesteśmy w połowie obecnego okresu programowania, a Małopolska może pochwalić się konkretnymi efektami wykorzystania funduszy unijnych na rzecz rozwoju osobistego i zawodowego mieszkańców regionu, w tym osób mieszkających w Gminie Gnojnik – komentuje dyrektor Jacek Pająk. I dodaje: - Wielu osobom udało się pomóc znaleźć pracę, przekwalifikować lub założyć własną firmę. Jest to wspólny sukces samorządu regionalnego i samorządów lokalnych.

    W Małopolsce realizowanych jest obecnie kilkadziesiąt projektów, z których mogą korzystać osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć lub zmienić zatrudnienie czy wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie. Są wśród nich projekty realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Stanowią one odpowiedź na potrzeby regionu m.in. w zakresie wzmocnienia przedsiębiorczości („Firma +1”) i potencjału kadr dla gospodarki („Kierunek Kariera”), rozwoju kapitału społecznego („Gwarancja 40+”), ochrony dziedzictwa narodowego (Konserwator”) czy przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu („Małopolskie Gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej”).

    W Gminie Gnojnik z projektów finansowanych z funduszy unijnych skorzystało 319 osób, w tym 53 podmioty otrzymały dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W projektach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wzięło udział 26 osób. Dzięki projektowi „Firma +1” 4 osoby znalazły pracę, a dzięki projektowi „Konserwator” – 8 (w Urzędzie Gminy Gnojnik i w Centrum Kultury w Gnojniku). Z kolei w projekcie „Kierunek Kariera” uczestniczy 14 osób, które są zainteresowane zdobyciem nowych kwalifikacji.

    Zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące powinny zainteresować się ofertą projektów finansowanych z funduszy unijnych, w tym tych, które koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Dają one wiele możliwości na zmianę sytuacji zawodowej czy rozwój własnych umiejętności. Staże, szkolenia, pomoc doradcy zawodowego, pieniądze na własną firmę lub zatrudnienie pracownika – to tylko niektóre formy wsparcia, oferowane w projektach.
    Mieszkańców Gminy Gnojnik starają się o tym przekonywać sołtysi, współpracujący z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, którzy zachęcają m.in. do skorzystania z bonów w projekcie „Kierunek Kariera”. Szczególnie aktywni są sołtysi Gnojnika, Lewniowej i Biesiadek. Sołtys Gnojnika Anna Stolarczyk za swoje zaangażowanie w promowanie projektów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie otrzymała tytuł Ambasadora Bilansu Kariery 2017.

    W „Kierunku Kariera” można dostać bony na szkolenia językowe, komputerowe i kursy prawa jazdy kategorii A, B, C, C+E, dzięki którym szkolenia są tańsze nawet o 87%. W projekcie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które pracują i są związane z Małopolską (mieszkają tu, uczą się lub pracują). Dodatkowo, jeśli mają mniej niż 50 lat, muszą mieć wykształcenie maksymalnie na poziomie zdanej matury. Już jesienią w ramach projektu „Kierunek Kariera Zawodowa” będzie można otrzymać dodatkową pulę dofinansowanych bonów na szkolenia zawodowe (niezależnie od branży), uprawnienia i kursy kwalifikacyjne.

    Aby wziąć udział w projekcie „Kierunek Kariera”, należy umówić się z doradcą zawodowym poprzez stronę pociagdokariery.pl (zakładka „Zgłoś się”). Osoby mające mniej niż 25 lat mogą zgłosić się tylko w wyznaczonych terminach. Szczegóły na stronie kierunek.pociagdokariery.pl (zakładka „Rekrutacja > 25 roku życia”).

    Najbliższe dyżury doradców w powiecie brzeskim zaplanowane są w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku (pl. Targowy 10). Zapraszamy 10 października, 14 listopada i 12 grudnia w godz. 14.00 – 18.00.

    Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Galeria