Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Moralność pani Dulskiej w staropolskim stylu

    Wednesday, 9 June 2021r. Inne

    W tym roku po raz 10 odbyło się Narodowe Czytanie, któremu od lat patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

    Do tej ogólnopolskiej akcji o charakterze kulturalnym włączyła się również Fundacja Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego „Pro Memory” w Uszwi, która zorganizowała wieczór czytelniczy.

    - Jestem tutaj już po raz trzeci. Co roku czytane są inne utwory polskich klasyków. Przede wszystkim zachwycona jestem scenografią i wystrojem wnętrza, które nadaje staropolski i niepowtarzalny klimat miejsca w którym odbywa się czytanie - mówi Józefa Szczurek- Żelazko , poseł na Sejm RP. Uważam, że takie spotkania nie tylko integrują ze sobą ludzi różnych środowisk, ale również uwrażliwiają Polaków na piękno narodowej literatury - dodaje.

    W tym roku para prezydencka, która patronuje akcji Narodowego Czytania, wyznaczyła lekturę pt. Moralność Pani Dulskiej. Sztuka Gabrieli Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą i chciwą, która nikomu nie potrafi okazać życzliwości. Do tego gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność, czyli życie w zakłamaniu i obłudzie.

    - We współczesnym świecie zdominowanym przez media społecznościowe, które na swój sposób kreują swoistą rzeczywistość, warto na moment przenieść się do nieco innego świata – świata literatury i sztuki, który pozwala spojrzeć na życie przez nieco inny pryzmat, aniżeli ten, który widzimy i znamy z codzienności. Jeżeli porównamy obydwa, wówczas możemy wyciągać własne wnioski - mówi Danuta Białka, prezes Zarządu Fundacji Pro Memory.

    Narodowe Czytanie w staropolskim klimacie zorganizowała Fundacja Wspierania Aktywności i Zachowania Dziedzictwa Lokalnego „Pro Memory” przy wsparciu finansowym wójta Gminy Gnojnik Sławomira Paterka.

    Tekst i zdjęcia Marek Białka

Galeria