Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Kulturalne szczęścia z Fundacją PZU

    Monday, 8 November 2021r. Inne

    W ciągu ostatnich kilku miesięcy dzieci i młodzież z naszej gminy były często widywane w grodzie Kraka, zazwyczaj w okolicy słynnych przybytków kultury, takich jak filharmonia, teatr czy muzeum.

    Wszystko to za sprawą stowarzyszenia „Szlakiem kultury”, działającego przy Centrum Kultury w Gnojniku, które jeszcze w 2020 r. złożyło wniosek w ramach konkursu „Fundacja PZU z kulturą”. Projekt ten, umożliwiający zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury dzieciom i młodzieży szkolnej z obszarów wiejskich i małych miejscowości, otrzymał pozytywną opinię i dofinansowanie do zaplanowanych ambitnych działań. Pełne optymizmu członkinie stowarzyszenia zaczęły więc rezerwować bilety, organizować transport, drukować plakaty i promować wyjazdy. Wtedy jednak dała o sobie znać pandemia. W związku z licznymi ograniczeniami i czasowym zamykaniem instytucji zmuszeni byliśmy aneksować zadanie – przedłużyć termin realizacji do końca lipca br.
        
    Pierwszą z zaplanowanych wizyt w intytucjach kulturalnych udało nam się zrealizować 13 marca - wówczas 56 osobowa grupa młodzieży udała się do Teatru Ludowego w Krakowie na sztukę „Boska”. Młodzi widzowie z naszej gminy świetnie się bawili na tej słodko-gorzkiej komedii, traktującej o niepowtarzalnej, barwnej postaci, której brak talentu nie przeszkodził w zrobieniu międzynarodowej kariery – Florence Foster Jenkins. Oklaskom nie było końca, a w drodze powrotnej powtarzały się pytania, kiedy kolejny wyjazd. Udało się więc zaszczepić w młodzieży miłość do teatru.
        
    Ten sam cel postawiłyśmy przed sobą 8 czerwca 2021 r. Tego dnia spełniły się bowiem marzenia dzieci z gminy Gnojnik, które już od dawna wyczekiwały wyjazdu do Teatru Współczesnego w Krakowie, ciągle przekładanego z powodu pandemicznych obostrzeń. Warto było jednak czekać – spektakl pt. “Pan Twardowski” był fenomenalny.  Mali widzowie przeżyli całą paletę wrażeń zarówno podczas oglądania sztuki, jak i w czasie warsztatów teatralnych, kiedy to dzieci mogły wejsć na scenę i odegrać role pod okiem profesjonalnego aktora. Gromkimi brawami i szerokimi uśmiechami mali mieszkańcy naszej gminy żegnali się z krakowskim teatrem. A już w drodze do autokaru opiekunowie słyszeli coraz głośniej powtarzane pytania, kiedy będzie następna wycieczka.
        
    Świat kultury wysokiej dla wielu młodych mieszkańców gminy Gnojnik zdawał się być tajemniczą krainą grozy, z której dobywają się potworne dźwięki i straszne, wiejące nudą sceny.  W tej sytuacji promotorki sztuki podjęły wyzwanie – zaprosiły na wyjazd wszystkich młodych, chcących przekonać się, czym jest przyjemność obcowania ze sztuką. Prędko zebrała się grupa zaciekawionych ósmoklasistów, uczniów techników i liceów, a więc lista uczestników szczelnie się zapełniła.   
        
    Tym sposobem 11 czerwca 2021 r. wieczorem pokaźna delegacja z gminy Gnojnik zasiadła na widowni słynnej Opery Krakowskiej. Trzeba przyznać, że już sam budynek robił niesamowite wrażenie, ale prawdziwe zadziwienie i entuzjazm zobaczylyśmy na twarzach młodych widzów, dopiero gdy podniosła się kurtyna i rozległy sie pierwsze dźwięki “Carmen”. Widowisko było spektakularne pod każdym względem, nic więc dziwnego, że ponad 3 godziny spektaklu minęły w mgnieniu oka.    
        
    I choć młodzież z natury stara sie okazać sceptycyzm i dystans wobec wszystkiego, oklaskom nie było końca. A  zaraz po wyjściu z budynku na profilach społecznościowych naszych młodych wycieczkowiczach zaroiło się od zdjęć z opery. Co więcej, następnego poranka do organizatorów dochodziły SMSy od rodziców o treści: “Powiem ci, że nie sądziłam, że młodzież będzie tak zadowolona po operze. Jestem w szoku.”. Takie wiadomości podtrzymują w nas wiarę, że warto promować sztukę, warto odkrywać ją zwłaszcza przed najmłodszymi.   
        
    Nowe muzyczne wyzwanie tym razem dla najmłodszych czekało już 20 czerwca 2021 r. W niedzielny poranek liczna, bo ponad pięćdziesięcioosobowa, grupa dzieci z naszej gminy miała możliwość słuchania muzyki klasycznej w Filharmonii Krakowskiej.
    I choć niektórzy obawiali się, że będzie to nudne i trudne doświadczenie, okazało się, że zarówno podczas warsztatów, oprowadzania po sławnym miejscu, jak i samego koncertu, zatytułowanego “Wycieczka z tatą” dzieci świetnie się bawiły.
        
    Była to niezwykle ciekawa lekcja muzyki i geografii jednocześnie. Niezwykłości wydarzeniu dodawał fakt, że widzowie siedzieli na estradzie, tuż przy orkiestrze. A po koncercie mali melomani mogli spróbować swoich sił na instrumentach, zrobić sobie zdjęcie na tle majestatycznych organów i porozmawiać z muzykami.  
        
    Nasz pobyt w Krakowie został dodatkowo wzbogacony o spacer po Rynku, sesję fotograficzną przy słynnym “Adasiu” i wizytę w restauracji. A ponieważ była to niedziela, uczestniczyliśmy też w mszy św. w najsłynniejszej krakowskiej świątyni – Bazylice Mariackiej. Tuż po opuszczeniu kościoła udało się nam też wysłuchać “Hejnału” i pomachać hejnaliście. Po zakupieniu pamiątek i pstryknięciu ostatnich zdjęć mali wycieczkowicze mogli ze spokojnym sumieniem wracać do domu, by wrażeniami i krakowskimi obarzankami podzielić się z najbliższymi.
        
    1 lipca zapisze się jako niezapomniany dzień dla nastolatków z gminy Gnojnik, dzień odkrywania nowych horyzontów, poznawania historii z perspektywy mieszczanina sprzed dwustu lat i wędrówek po fascynujących zakątkach stolicy Małopolski.  Podzieleni na grupy pokonaliśmy muzealny maraton po Krakowie – nasze stacje to: Dom Mehoffera, Dom Matejki, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Gmach Główny Muzeum Narodowego. W każdym z tych miejsc czekali na nas przewodnicy, którzy dzielili się rozległą wiedzą, sprawiając, że świat sztuki zaklętej w obrazach, rzeźbach a nawet meblach stawał się bliższy i bardziej przyjazny. Tym sposobem młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli zobaczyć na własne oczy arcydzieła takie jak “Hołd Pruski” czy “Pochodnie Nerona”, co więcej nauczyli się, w jaki sposób analizować obrazy, przenieśli się w czasie, zwiedzając domy wybitnych krakowskich artystów.  Prócz zwiedzania wymienionych wyżej przybytków, znaleźliśmy czas na obiad, lody i spacer po magicznym Rynku. Zdecydowanie był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
        
    Wszystkie wyżej opisane wyjazdy odbyły się w ramach projektu pn. „Kierunek kultura – cykl wyjazdowych spotkań ze sztuką”, realizowanego przez stowarzyszenie “Szlakiem Kultury”. Propozycje wycieczek do krakowskich przybytków sztuki zyskały pozytywną ocenę w konkursie “Fundacja PZU z kulturą”, co z kolei zaowocowało wsparciem finansowym dla zaplanowanych działań. Dzięki projektowi ponad 300 młodych mieszkańców naszej gminy odwiedziło stolicę Małopolski, by zakosztować smaku kultury wysokiej.

    Zadanie sfinansowano ze środków Fundacji PZU.  

     

    Zdjęcia i materiał Centrum Kultury w Gnojniku

Galeria