W dniach od 10 do 13 maja Łódź była gospodarzem 33. sesji Regionalnej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy, podczas której KGW „Krajanki” reprezentowały kulinarny (i nie tylko) dorobek Małopolski.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele resortów rolnictwa z 50 państw z Europy i Azji Środkowej, w tym: minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, a także dyrektor generalny FAO Qu Dongyu.
W drugim dniu konferencji, tj. 11 maja zaproszeni goście mieli okazję poznać specjały kulinarne z wszystkich regionów Polski. Tym sposobem 16 Kół Gospodyń Wiejskich już od świtu przygotowywało do degustacji polskie tradycyjne dania i produkty spożywcze, charakterystyczne dla danego województwa. W tym gronie znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich Krajanki, które otrzymało zaproszenie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Oddziałem Terenowym w Krakowie. Mieszkanki Gnojnika demonstrowały pachnące dojrzałymi owocami i serami kulinarne odsłony województwa małopolskiego. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu była ogromnym wyróżnieniem dla naszej grupy, wybranej spośród wielu małopolskich kół, by reprezentować małopolską kuchnię przed politykami z całego świata.
Na stoisku przygotowanym przez nasze KGW uczestnicy konferencji mogli degustować wyborne, przygotowane z ogromną finezją potrawy i przystawki, których składniki spełniały ściśle określone kryteria:
• posiadały europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości:
- Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP): BRYNDZA PODHALAŃSKA, OSCYPEK, REDYKOŁKA,
- Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG): JABŁKA ŁĄCKIE, SUSKA SECHLOŃSKA,
• były wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: PSTRĄG OJCOWSKI, JABŁKA ŁĄCKIE, SUSKA SECHLOŃSKA.
Z radością odnotowałyśmy, że wszyscy goście zachwyceni byli smakami małopolskich specjałów i różnorodnością przysmaków czekających na naszym stoisku. Niektórzy zagraniczni delegaci chcieli dowiedzieć się czegoś o naszej małej ojczyźnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze stroje regionalne, czyli Krakowiaków Wschodnich, bo do takiej właśnie grupy etnograficznej należy Gnojnik.
Była to również wspaniała okazja do kolejnego spotkania się z wieloma wspaniałymi członkiniami KGW z całej Polski pieczołowicie pielęgnującymi swoje lokalne tradycje, wspierającymi rozwój przedsiębiorczości na wsi oraz aktywnie działającymi na rzecz środowisk wiejskich. Szkoda tylko, że wszystko co dobre szybko się kończy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenia i dalszą współpracę z KOWR Oddziału Terenowego w Krakowie.
Relacje oraz galerie zdjęć dostępne w poniższych linkach:
https://www.facebook.com/kowrkrakow/posts/475747764348232
KGW "Krajanki"