Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Informacja z brzeskiego szpitala

    Thursday, 29 November 2018r. Inne

    SP ZOZ w Brzesku zaprasza do zapoznania się z realizowanymi programami dotyczącymi nieinwazyjnych badań prenatalnych, utworzenia Dziennego Domu Opieki Medycznej oraz wsparcia zespołów wczesnej interwencji dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

    Dzienny Dom Opieki Medycznej  rozpocznie działalność 1 stycznia 2019 roku

    Ruszyła rekrutacja do Dziennego Domu Opieki Medycznej (DDOM). Powstanie on w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Placówka została pomyślana dla pacjentów, którzy przeszli poważną chorobę, są po hospitalizacji i na nowo muszą się nauczyć funkcjonować.

    - Chcemy ich tego nauczyć. Stąd zakres opieki w DDOM jest bardzo szeroki. To przede wszystkim rehabilitacja, ale także wsparcie psychologiczne, dietetyczne czy geriatryczne – wylicza Elżbieta Adamska, koordynatorka działalności DDOM.

    Z zajęć w DDOM, które będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 16:00, mogą skorzystać osoby pow. 60 roku życia, posiadające sprawność funkcjonalną określoną w skali Barthel pomiędzy 40-65 pkt. Warunkiem jest także hospitalizacja, zakończona jednak nie później niż rok temu.

    - Potrzebne jest także skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, nieważne jakiej specjalizacji. Druk wniosku o przyjęcie można dostać w naszym szpitalu – wyjaśnia Elżbieta Adamska.

    Co istotne, pobyt w DDOM będzie bezpłatny. Co więcej szpital może zagwarantować pacjentom transport, to znaczy może ich przewieść na zajęcia i po ich zakończeniu odwieść do domu.

    Dzienny Dom Opieki Medycznej zaplanowano na I piętrze szpitala. Placówka zajmie ok. 300 m.kw. Zaplanowano tu przestronny gabinet rehabilitacji, kuchnię z aneksem jadalnym (pacjenci otrzymają obiad), pokoje terapii zajęciowej, salę wypoczynku, gabinet fizjoterapii.
    - Cały oddział będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje Elżbieta Adamska.

    Będzie też bardziej przypominał przyjazne domowe wnętrze niż szpitalny oddział. Pomysłodawcom powstania placówki bardzo zależy, by przebywający w niej pacjenci czuli się właśnie jak w domu. Maksymalnie w DDOM może przebywać  jednocześnie 15 pacjentów. Ich pobyt nie może być dłuższy niż 4 miesiące.

    Obecnie trwają prace remontowe, dobierane są meble i wyposażenie DDOM, który ruszy już 1 stycznia.

    Zapisy do DDOM przyjmowane są już teraz w Szpitalu Powiatowym w Brzesku III p. p.369 lub pod nr tel. 507 219 562 od godz. 7 do 14.30.

    Projekt „Utworzenie dziennego Domu Opieki Medycznej w SP ZOZ w Brzesku dla osób niesamodzielnych, w tym starszych z powiatu brzeskiego, szansą na poprawę jakości życia”  jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego.

    Wsparcie zespołów wczesnej interwencji dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi

    90 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym otrzyma bezpłatną pomoc w ramach projektu „Wsparcie dla tworzenia i działalności wielospecjalistycznych zespołów wczesnej interwencji dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym lub zagrożonym niepełnosprawnością”, który jest realizowany w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Ruszył nabór uczestników do programu, który potrwa 3 lata. Na jego realizację placówka otrzymała fundusze  z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

    Program przewiduje utworzenie wielospecjalistycznych zespołów wczesnej interwencji dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Chodzi o specjalistyczne wsparcie  bezpośrednio w domach małych pacjentów. Taką opieką zostanie objętych 30 dzieci do 3 roku życia. Do  udziału w projekcie kwalifikują się dzieci urodzone przedwcześnie, z obciążonym wywiadem okołoporodowym, zaburzeniem rozwoju ruchowego, zaburzeniem w zakresie narządu wzroku, z zaburzonym rozwojem narządu słuchu i mowy, zaburzonym rozwojem funkcji poznawczych, zaburzeniem przyjmowania pokarmu, zaburzeniami sprzężonymi ruchowo-zmysłowo-intelektualnymi.

    W ramach projektu zaplanowano także zajęcia w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci. Może z nich skorzystać 60 dzieci w wieku od 4 do7 lat. Zajęcia są pomyślane dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, sensoryczną, sprzężoną, a także z zaburzonym funkcjonowaniem - zaburzenia percepcji wzrokowej, słuchowej.

    Projekt zakłada także warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Podczas takich spotkań rodzice dowiedzą się jak radzić sobie ze stresem poprzez naukę rozpoznawania oznak stresu i sposobów jego rozładowania, nauczą się także umiejętności przełamywania barier komunikacyjnych w kontaktach z rodziną czy przyjaciółmi.

    Realizacja projektu (który obejmuje także badania prenatalne dla kobiet w ciąży) przewidzianego na trzy lata, pochłonie  ponad 3,4 mln zł. Fundusze na ten cel szpital otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadanie został wsparte z budżetu państwa a także z budżetu szpitala.

    Gdzie się rejestrować

    Rejestracja do programu w ramach wczesnej interwencji Osobiście: SP ZOZ w Brzesku, w godz. od 12.00-14.00 - parter, pokój nr 015 ( Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci)
    Telefonicznie: nr tel. 507 219 581, 507 219 651, 14 662 12 01, e-mail: wczesnainterwencja@spzoz-brzesko.pl.

    Fot.  Zapisy do programu przyjmuje Anna Piotrowicz.

    600 bezpłatnych badań prenatalnych przewidziano w ramach projektu, który jest realizowany w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

    Właśnie ruszył nabór uczestników do programu, który potrwa 3 lata. Na jego realizację placówka otrzymała fundusze  z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
    Program skierowany do kobiet w ciąży i zakłada wykonanie  nieinwazyjnych  badań prenatalnych kobietom z terenu powiatu brzeskiego i bocheńskiego.

    W ramach projektu przewidziano przebadanie 600 kobiet poniżej 35 roku życia. W projekcie mogą wziąć udział pacjentki do 14 tyg. ciąży, które nie kwalifikują się do wykonania badań prenatalnych w ramach NFZ.

    Projekt  składa się z jeszcze jednego modułu, który obejmuje utworzenie wielospecjalistycznego zespołu wczesnej interwencji dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

    Gdzie się rejestrować?

    Osobiście: SP ZOZ w Brzesku - IV piętro, pokój nr 469 (Poradnia Ginekologiczno-Położnicza).

    Telefonicznie pod nr tel. 507 219 575, 507 219 651, 14 662 14 52, e-mail: badaniaprenatalne@spzoz-brzesko.pl.

    Fot. Zapisy na badania przyjmuje m.in. Anna Macioszek.

     

    Tekst oraz zdjęcia - biuro prasowe SP ZOZ Brzesko.

    Zdjęcie główne pochodzi z zasobów witryny www.pixabay.com.

Galeria