Uruchomienie poboru opłat w systemie e-TOLL
Od 24.06.2021 r. wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów ciężkich (o DMC przekraczającej 3,5 t, w tym autobusów) po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych w Polsce jest już możliwe w nowym systemie e-TOLL. Obecnie trwa okres przejściowy, w którym funkcjonują oba systemy poboru opłat – e-TOLL i viaTOLL.
Ostateczny termin wygaszania systemu viaTOLL zostanie potwierdzony w najbliższym czasie i nastąpi nie później niż 30 września 2021 r.
Jak korzystać z e-TOLL?
Zarejestruj się w e-TOLL - najprościej przez Internetowe Konto Klienta (IKK)
– wybierz sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna)
i określ sposób płatności za przejazd. Dowiedz się jak to zrobić na etoll.gov.pl
Sam decydujesz, w jaki sposób przekazywać dane do systemu:
• aplikacja mobilna e-TOLL PL
Możesz ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play lub AppStore. Aplikacja jest dostosowana do współpracy z urządzeniami mobilnymi, które bazują na systemie Android (min. 6.0, zalecany 11+) i IOS (13+). Jeśli przewozisz towary wrażliwe, które podlegają obowiązkowi monitorowania w systemie SENT, pamiętaj ta aplikacja jest także dla Ciebie. Od 1 listopada 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu SENT. Aplikacja Kierowcy SENT GEO przestanie działać.
Dowiedz się więcej na etoll.gov.pl
• OBU
Urządzenie OBU możesz nabyć bezpośrednio u operatorów OBU. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl
• ZSL sprawdź czy Twój system ZSL zainstalowany już w pojeździe jest kompatybilny z systemem e-TOLL i poproś operatora o uruchomienie usługi wymień urządzenie, jeśli nie jest ono zgodne jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług operatora ZSL, skontaktuj się z wybranym operatorem. Pełna lista operatorów i urządzeń jest dostępna na etoll.gov.pl
Zobacz szczegółowe informacje dla kierowców korzystających z systemu SENT i e-TOLL na etoll.gov.pl
W ramach e-TOLL będzie możliwość skorzystania z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).
Uwaga! Tylko operatorzy i ich urządzenia wymienione na stronie etoll.gov.pl uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e-TOLL.
Ważne! Możesz skorzystać z ulgi podatkowej na dostosowanie swoich pojazdów w e-TOLL. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie. Pamiętaj, nie możesz korzystać jednocześnie z urządzeń viaTOLL i e-TOLL. Aby uniknąć podwójnego naliczania opłat, korzystaj z urządzenia tylko w jednym systemie.
Nowe zasady korzystania z pasów przejazdowych na autostradach:
(A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica). Obecnie, skrajne pasy w Punktach Poboru Opłat (PPO) na autostradach dedykowane są dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL. Nad tymi pasami znajduje się odpowiednie oznakowanie.
Ważne! Skrajnymi pasami nie mogą przejeżdżać użytkownicy korzystający z anonimowych urządzeń pokładowych viaAUTO oraz użytkownicy, których urządzenia pokładowe nie są przypisane do pojazdów, w których są zainstalowane. W przypadku wątpliwości, co do rodzaju posiadanego urządzenia viaAUTO, prosimy o kontakt z Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta systemu viaTOLL.
Użytkowników usługi viaAUTO zachęcamy do pobrania i przejścia na bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL, która umożliwia przejazd skrajnymi pasami.
Masz pytania?
• zadzwoń Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta 800 101 101 numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce +48 22 521 10 10 numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych i dla użytkowników z zagranicy / informacja w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim
• napisz na adres poczty elektronicznej kontakt@etoll.gov.pl
• odwiedź Miejsca Obsługi Klienta. Lista otwartych MOK dostępna na etoll.gov.pl
Wejdź na etoll.gov.pl i dowiedz się więcej.
Źródło: Ministerstwo Finansów