W marcowe popołudnie mieszkańcy Uszwi wraz z gośćmi z dalekiego Jurkowa k/Dobrej zebrali się, by wspólnie, już po raz czwarty przeżywać nabożeństwo Drogi Krzyżowej w terenie. Rozważania i pieśni połączone zostały z odegraniem Misterium Męki Pańskiej.
Tegoroczna trasa wiodła od domu u p. Wąs niedaleko szkółki roślin p. Mikulskich w stronę kościoła, gdzie na wzniesieniu koło plebani przedstawiono kulminacyjne sceny. W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowali się po raz kolejny panowie z grupy teatralnej działającej przy świetlicy w Uszwi wspomagani przez zespół Uszwianie i młodzież. Od dwóch tygodni aktorzy spotykali się, by podzielić role oraz przygotować niezbędne rekwizyty i stroje. W piątek na trasie postawiono krzyże znaczące poszczególne stacje, natomiast w sobotę od samego rana główni wykonawcy powtarzali sceny i wykonywali konieczną scenografię.
Sobotnie nabożeństwo rozpoczął ks. proboszcz Jan Kudłacz odprawieniem koronki do Bożego Miłosierdzia. Prowadzący zapowiedział stacje I, po czym wystąpił Piłat w asyście żołnierzy i zajął miejsce na swoim tronie, wreszcie kolejni żołdacy przyprowadzili zmaltretowanego Jezusa i rozpoczęła się scena sądu. Wszyscy zgromadzeni wyciszyli się i skupili wzrok na aktorach, którzy bardzo realistycznie przybliżali wydarzenia sprzed 2000 lat. Następnie ruszył korowód ze śpiewem tradycyjnych pieśni wielkopostnych, by zatrzymywać się przy każdej kolejnej stacji i w modlitewnym skupieniu oglądać kolejne sceny oraz wsłuchiwać się w teksty pięknych rozważań. Na koniec wszyscy udali się do kościoła, gdzie kapłani udzielili Komunii św. oraz pasterskiego błogosławieństwa.
Sądzić należy, że to niezwykłe wielkopostne nabożeństwo pozwoli głębiej przeżyć ten wyjątkowy czas, jakim jest Wielki Post.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia, a szczególnie aktorom, tak znakomicie odgrywającym biblijne sceny.
Obsada: Grzegorz Szczygieł – Jezus, Wanda Cichostępska – Maryja, Jan Rozciecha – Piłat, Tadeusz Górka – Kapłan, Józef Pawełek – Kapłan, Jan Kowalczyk – Żołnierz, Kamil Pawełek -Żołnierz, Jan Bartys -Żołnierz, Stanisław Borek – Żołnierz, Wojciech Pawełek – Żołnierz, Marcin Pasek – św. Jan, Ryszard Toboła – Szymon z Cyreny, Katarzyna Toboła – Weronika, Płaczące Niewiasty: Krystyna Cichostępska, Zofia Babraj, Teresa Pawełek, Ula Jagielska, Ola Opoka, Dominika Rzońca, Jan Zych – Józef z Armatei, Krzysztof Hamowski – Nikodem, Kamil Zych – Dobry łotr, Karol Wąs – Zły łotr,
Prowadzący: Janusz Zych, Monika Zych, Jakub Hamowski.