23 września br. delegacja z Biesiadek na czele z Ryszardem Machałem - sołtysem wsi oraz Anną Rachwalik - sekretarz Gminy Gnojnik uczestniczyła w uroczystej gali wieńczącej konkurs pt. Niezwykła małopolska wieś, zorganizowany przez Województwo Małopolskie
W tych prestiżowych rozgrywkach właśnie Biesiadki zajęły 3 miejsce w kategorii "Nowatorska wieś". Przekazanie dyplomu, gratulacji oraz nagrody w wysokości 40 tys. zł nastąpiło w Nowym Sączu w Miasteczku Galicyjskim. A nagrodę przyznano Biesiadkom za aktywne działanie na rzecz podniesienia atrakcyjności swojej miejscowości, dbanie o zachowanie ładu przestrzennego i architektonicznego oraz zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego i działania na rzecz integracji mieszkańców. Przygotowanie materiałów i dokumentów, jak również wstępne opracowanie wniosku to dużo pracy, której podjął się sołtys wsi Ryszard Machał.
We wniosku zostały przedstawione takie zagadnienia jak:
- inicjatywy społeczne (działania miękkie i twarde), realizowane w latach 2013-2017, których odbiorcami byli seniorzy, dzieci, a także całe rodziny. Ich realizatorami było prężnie działające Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”, Ochotnicza Straż Pożarna oraz lokalni aktywiści w każdym wieku. Ze względu na wyjątkowe zaangażowanie i osiągnięcia każda grupa zasługuje na uwagę.
Najważniejsze osiągnięcia Ochotniczej Straży Pożarnej w Biesiadkach to:
1. wykonanie symulatora zderzeń – w ramach projektu dofinansowanego przez Starostwo w Brzesku strażacy wykonali urządzenie, które przedstawia jak zachowuje się ciało podczas wypadku samochodowego. Pokaz przeprowadzono kilkadziesiąt razy podczas imprez masowych.
2. organizacja pokazu demonstrującego bezpieczne gaszenie pożaru kuchenki gazowej, gdzie zapalił się olej na kuchence gazowej w gospodarstwie domowym.
3. pozyskanie defibrylatora i zamontowanie go na ścianie Domu Ludowego, jako ogólnodostępne urządzenie, ratujące życie. Strażacy również zadbali o przeszkolenie, jak korzystać z defibrylatora.
4. coroczne szkolenia dla dzieci i młodzieży na temat udzielania pierwszej pomocy
5. wielokrotne zwycięstwa w ćwiczeniach pożarniczych na zawodach gminnych jak również powiatowych.
Najważniejsze osiągnięcia Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój” to:
1. promocja gminy i powiatu podczas licznych przeglądów oraz prezentacji twórczości ludowej i tradycyjnej np. podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, Przeglądu Rękodzieła i Kuchni Regionalnej czy podczas prezentacji kulinarnych np. w Siedlcu koło Bochni, w Borzęcinie podczas "Święta Grzyba" itp.
2. integracja mieszkańców oraz kultywowanie tradycji np. poprzez organizację ,,Spotkań z kolędą” dla seniorów, organizację zajęć rękodzielniczych i wydarzeń integracyjnych stwarzających okazję do wspólnego działania
3. realizacja projektów we współpracy z innymi podmiotami. W 2014 r. przy współfinansowaniu ze starostwa powiatowego w Brzesku zrealizowano projekt, obejmujący: bieg przełajowy łączący pokolenia, koncert patriotyczny z okazji 3 Maja połączony z wykładem historycznym, uczczenie Święta flagi połączone ze świętem Maryjnym oraz uroczyste obchody dnia strażaka.
4. wydanie tomiku poezji lokalnych twórców pt. „Spacer przez Biesiadki”, w którym zawarte zostały także piękne fotografie.
Do ważnych inicjatyw należy budowa kącika rekreacyjno–turystycznego przy Domu Ludowym, gdzie zamontowano m.in. urządzenia do ćwiczeń pod gołym niebem.
Lokalne społeczeństwo wykazuje też dbałość o utrzymanie Ludowego Klubu Sportowego, a także stadionu, przekazując środki z budżetu wiejskiego.
Edukacja
Sztandarową inwestycją w Biesiadkach jest nowo powstała sala gimnastyczna, to pierwszy w powiecie budynek wybudowany w systemie pasywnym. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań w nowo wybudowanym obiekcie zużycie energii na potrzeby ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej jest znacząco niższe, aniżeli w przypadku budynku referencyjnego. Dodatkowo, w budynku zostały zastosowane odnawialne źródła energii tj. pompa ciepła, która pozwala na ograniczenie wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii. W budynku wykonano również wentylację z odzyskiem ciepła. Wiąże się to z korzyściami ekonomicznymi tj. oszczędnością kosztów energii oraz korzyściami ekologicznymi związanymi z redukcją oraz ograniczeniem emisji CO2, a tym samym poprawą jakości powietrza.
W ramach integracji i edukacji także dorosłych mieszkańców Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”, zrealizowało projekt, dofinansowany przez Starostwo w Brzesku „A co my wiemy o Matejce...? Śladami ojców polskiej kultury”. W ramach zadania zorganizowano wyjazd do Krakowa do Domu Matejki, a także do miejsc związanych z wybitnymi artystami w Szczawnicy i Krynicy. Udział w realizacji zadania uaktywnił i wyłonił miłośników kultury, którzy, chcąc kontynuować podróżnicze poznawanie sztuki założyli "Klub miłośników podróży", działający przy Publicznej Bibliotece w Biesiadkach.
Przy bibliotece i Świetlicy Wiejskiej działają kluby, pozwalające na rozwój pasji i zainteresowań:
- Klub Podróżnika, umożliwiający poznawanie uroków i skarbów małej ojczyzny,
- Klub KAC – Kobiety Aktywnie Czytające, ale także szyjące, malujące, dekorujące i piszące.
Instytucje organizują także:
- spotkania autorskie dla dzieci i młodzieży z podróżnikami, poetami i pisarzami
- koncerty patriotyczne, religijne
- artystyczne warsztaty rękodzieła świątecznego (hafciarstwo, bibułkarstwo, decoupage itp.)
Biblioteka wiejska w Biesiadkach zorganizowała również kilka ciekawych przedsięwzięć:
- Biblioteka na kółkach, mająca na celu dostarczenie lektur wszystkim, zwłaszcza starszym lub chorym pasjonatom czytania,
- Soboty w bibliotece – cotygodniowe spotkania międzypokoleniowe, na których starsi dzielą się wiedzą i umiejętnościami z dziećmi, a czasem uczą się od dzieci.
W trosce o rozwój mieszkańców Biesiadek w duchu kultury Stowarzyszenie zrealizowało też zadanie pn. Na tropie sztuki. Cykl wizyt w krakowskich teatrach, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.
Należy również odnotować, że wielu właścicieli domów w Biesiadkach zgłosiło się w 2016 roku do projektu wymiany pieców węglowych i gazowych na piece spełniające normy spalania.
W dziedzinie ochrony środowiska stowarzyszenie i mieszkańcy Biesiadek podejmowali różne inicjatywy wśród nich należy wymienić m.in.: "Ziemia przyjazna także dla zwierząt” - Wynikiem projektu w 2017 r. był: wyjazd do Ośrodka Tresury i Hodowli Psów Activ Dogs w Maszkienicach, do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Dzieciaki i opiekunowie wzięli udział w pasjonujących warsztatach przeprowadzonych przez lekarzy weterynarii na temat właściwej opieki nad psami różnych ras, a także w zajęciach na temat znaczenia pszczół dla przyrody i życia na Ziemi, "Rozkochać rodzinę w przyrodzie” projekt skierowany do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zakładał organizację: dwóch szkoleń z edukacji obywatelskiej w zakresie ekologii i ochrony środowiska, dwóch wyjazdów edukacyjnych połączonych z warsztatami oraz spotkania podsumowującego połączonego z wystawą fotograficzną
Zaangażowanie społeczności lokalnej
Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w organizację w/w. inicjatywy polega przede wszystkim na aktywnym włączaniu się w procesy decyzyjne, podejmowane na zebraniach i spotkaniach oraz aktywnie angażują się w życie społeczno-kulturalne i sportowe wsi.
Radni, mieszkańcy i sołtys Biesiadek czynnie uczestniczą w posiedzeniach Rady Gminy Gnojnik, Rady Sołeckiej, w spotkaniach na świetlicy wiejskiej i bibliotece. Działają też w organizacjach pozarządowych.
Ryszard Machał wraz z Radą Sołecką pragnie podziękować:
- osobom zaangażowanym bezpośrednio w przygotowanie i kompletowanie dokumentacji do wniosku – Wójtowi Gminy Gnojnik, pracownikom Urzędu Gminy - Anecie Seremak i Katarzynie Chmielowskiej;
- osobom, które przedstawiły komisji konkursowej poszczególne działania i inwestycje wykonane w Biesiadkach - Bernadecie Witek i Leszkowi Ząbkowskiemu
- wielu osobom zaangażowanych w realizację ww. projektów.
Ryszard Machał - sołtys wsi Biesiadki