Menu główne


Dziś jest Sunday, 24 November 2024 r., imieniny: Emmy, FloryRomana
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Biesiadki wyróżnione na arenie województwa

    Monday, 7 November 2022r. Inne

    Miejscowość Biesiadki została laureatem konkursu „Małopolska Wieś 2022” w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś. Nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł zostanie przeznaczona na realizację zadań własnych na terenie sołectwa.

    Miejscowość Biesiadki zajmuje powierzchnię ok. 6 km2, zamieszkiwaną obecnie przez ponad 850 mieszkańców. Miejscowość ściśle współdziała z sąsiednią miejscowością Żerków (jako jedna parafia) – mieszkańcy tych wsi wspólnie korzystają z przedszkola, szkoły, kościoła, świetlicy czy biblioteki, gdzie wspólnie realizowanych jest wiele przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i sportowych.

    Biesiadki położone są na obszarze Pogórza Wiśnickiego, czemu zawdzięczają swoje malownicze ukształtowanie. Charakterystycznym elementem krajobrazu miejscowości są piękne widoki wynikające z położenia, jak również z zabytkowego charakteru wsi. Biesiadki leżą na trasie Szlaku Architektury Drewnianej - drewniana zabudowa sakralna i użytkowa jest dumą Biesiadek. XVII-wieczny kościół p.w. św. Mateusza oraz drewniana zabudowa mieszkalna z II połowy XIX i początków XX wieku zostały także wpisane do krajowego rejestru zabytków.

    Mieszkańcy Biesiadek z sołtysem na czele za cel obrali sobie utrzymanie estetyki miejscowości, tak by nie zakłócić i nie zniszczyć jej zabytkowego charakteru. Stąd liczne działania społeczne odnoszące się do obiektów i miejsc ogólnodostępnych. Każdy kto przyjeżdża do Biesiadek nie może nie zauważyć zagospodarowanego i estetycznego centrum wsi, gdzie stare zabudowania mieszkalne idealnie współgrają z nowszymi obiektami, a uporządkowane miejsca i place publiczne służą bezpiecznemu i spokojnemu korzystaniu z miejscowych zabytków i obiektów społeczno-kulturalnych.

    Wśród działań mających wpływ na stan i utrzymanie kubaturowych obiektów publicznych i ich otoczenia wskazać należy dbałość o centrum wsi Biesiadki. W sercu miejscowości zlokalizowane są najważniejsze budynki użyteczności publicznej, tj. szkoła oraz Dom Ludowy, gdzie mieszczą się przedszkole, świetlica, biblioteka, biuro sołtysa oraz siedziba Stowarzyszenia „Tradycja i Rozwój”.

    W latach 2017 – 2021 nieustannie podnoszono komfort użytkowania, a tym samym estetykę tych budynków, w których przeprowadzano większe i mniejsze inwestycje. Sztandarowym przedsięwzięciem było tu wybudowanie i oddanie do użytku sali sportowej przy szkole wybudowanej w systemie pasywnym. Obiekt jest dumą wsi, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt zalet ekologicznych i ekonomicznych płynących z powstania tego obiektu w systemie energooszczędnym.

    Kolejno, w 2021 oddany został do użytku teren rekreacyjno-sportowy w centrum wsi, odpowiadający na potrzeby mieszkańców w zakresie sportu, rekreacji oraz zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Utrzymanie ładu publicznych obiektów i terenów służą również inicjatywy podjęte w ramach remontów dróg, rokrocznego odmulania i czyszczenia rowów, budowy nowego oświetlenia oraz bieżącego utrzymania czystości na terenie wsi.

    Podstawową inicjatywą podjętą w związku z ochroną dziedzictwa kulturowego był remont zabytkowego drewnianego modrzewiowego kościoła pod wezwaniem św. Mateusza  wybudowanego w roku 1661. Zostały również odnowione przydrożne kapliczki i figurki, przy których śpiewane są pieśni maryjne. 

    Mieszkańców wsi Biesiadki niewątpliwie cechuje wysokie poczucie estetyki, o czym świadczą estetyczne posesje prywatne. Na terenie Biesiadek dominuje zabudowa powstała pod koniec XX wieku oraz na przełomie XX i XXI wieku. Domy te są w przeważającej mierze odnowione. Na estetykę miejscowości wpływ ma również proekologiczna postawa mieszkańców, o czym świadczą inwestycje takie jak instalacje OZE, wymiana starych pieców, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków.

Galeria