Najstarsi mieszkańcy naszej gminy pamiętają tradycję święcenia palm na tydzień przed świętem Wielkiej Nocy. Dzisiaj ten zwyczaj jest nadal żywy.
Wierzenia ludowe podają, że palma powinna być wykonana z pręci wiklinowych, wiązek palmy stawowej, strojona kolorowymi wstążkami, baziami, kwiatami wiosennymi oraz kwiatami wykonanymi z bibuły. Wysokość palmy zależna była od zamożności gospodarza. Ci, którzy nie zrobili palmy i nie poświęcili jej w kościele, nie mieli pewności czy w ciągu nadchodzącego roku będą żyli w szczęściu. Palmy miały chronić przed nieszczęściami typu: ogień, burza, grad, choroba, itp.
Tradycją stało się, że od kilku już lat w naszej gminie, w kościołach organizowane są konkursy palm wielkanocnych. Śmiało można powiedzieć, że w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku taki konkurs niewiele odbiega od znanego konkursu palm w Lipnicy Murowanej. Tutaj właśnie do zmagań konkursowych corocznie zgłasza się ok. 100. wykonawców przeróżnych dzieł.
W tym roku prace oceniane będą w niedzielę 14 kwietnia tuż po Mszy św. o godz. 11:00. Specjalnie powołana na tę okazję komisja konkursowa wyłania i nagradza najładniejsze prace. Oprócz tego zwycięskie palmy zdobią wnętrza naszych kościołów.