Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody trzeba będzie zgłaszać do Urzędu Gminy wycinkę drzew na własnej posesji. Szczegóły w aktualności.
Obowiązek zgłoszenia wycinki zaistnieje wówczas, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm będzie przekraczał: 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. W zgłoszeniu trzeba będzie podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość oraz dołączyć rysunek bądź mapkę, gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo.
Po dokonaniu zgłoszenia, gmina będzie miała 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzew, które miałyby zostać wycięte. Następnie samorząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu. Urzędnik na wizji w terenie sprawdzi np. czy drzewo bądź drzewa nie są chronione. Będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w ciągu dwóch tygodni gmina nie zgłosi sprzeciwu do planowanej wycinki to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić.
Przepisy stanowią ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin działki przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.
Wzór zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa/drzew
Szczegółowe infomacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Gnojniku - I piętro, pokój nr 14, tel. 14 68 69 600 wew. 21.