Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Weryfikacja osób w deklaracjach „śmieciowych”

    Friday, 18 February 2022r. Informacje

    Urząd Gminy informuję o przystąpieniu do weryfikacji deklaracji "śmieciowych" w oparciu o dane meldunkowe i dane będące w posiadaniu urzędu.

    Dzięki porozumieniu z Gminą Miejską Świdnik urząd otrzymał prawa do korzystania z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Gnojnik. Aplikacja została opracowana w ramach pilotażu rządowego Programu GovTech Polska. Jest to specjalne narzędzie pozwalające na analizę liczby osób zgłoszonych pod danym adresem w oparciu o dane będące w posiadaniu urzędu. Pierwsze analizy wykazują dużą ilość rozbieżności, dlatego mieszkańcy będą sukcesywnie wzywani do udzielenia wyjaśnień, udokumentowania różnicy w ilościach osób w poszczególnych bazach danych.

    Zgodnie z uchwałą Rady Gminy w Gnojniku nr XXII/186/2020 z dnia 4 grudnia 2020 roku dokumentami potwierdzającymi dane zawarte w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które należy okazać podczas weryfikacji są:

    • kopia deklaracji składanej na terenie innej gminy lub adres zamieszkania, umowa najmu mieszkania – w celu potwierdzenia w urzędzie właściwym dla nowego miejsca zamieszkania ponoszenia opłaty „śmieciowej” na terenie wskazanej nieruchomości.
    • dokument poświadczający zamieszkanie poza granicami Polski (takim dokumentem nie jest umowa o pracę!) – może to być meldunek w danym kraju, który w większości państw członkowskich UE jest obowiązkowy podczas pobytu powyżej 3 miesięcy)
    • zaświadczenie z internatu, bursy, akademika – w przypadku uczniów i studentów.
    • zaświadczenie z właściwego zakładu lub domu opieki, gdy pobyt  jest dłuższy niż 1 miesiąc


    Apelujemy do Mieszkańców, aby sami zgłaszali się do Urzędu Gminy  w celu złożenia rzetelnej deklaracji, gdyż niewypełnienie tego obowiązku prowadzi do wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie ze skutkiem powstania zaległości i odsetek. Urząd może wezwać do uiszczenia zaległej opłaty za mieszkańców niezgłoszonych w deklaracji nawet do 5 lat wstecz.

    Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny www.pixabay.com.pl

Galeria