Menu główne


Dziś jest Sunday, 24 November 2024 r., imieniny: Emmy, FloryRomana
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Powstaje pierwsza w Polsce Senior Osada

    Wednesday, 12 August 2020r. Informacje

    Na trasie Kraków-Krynica, w malowniczym otoczeniu wzgórz Pogórza Wiśnickiego, w gminie Gnojnik, na przysiółki Anczykówka powstaje turystyczna enklawa szczęśliwości, jak o swoim projekcie, mówią jego pomysłodawcy i twórcy.

    W tym miejscu przyroda i ludzkie działania stworzą harmonijną całość, a starsi i młodzi będą mogli doświadczyć energii natury oraz kreatywnie i aktywnie spędzić czas.

    Idea. Twórcy projektu, Stowarzyszenie Vesna, działające aktywnie od 8 lat na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych mi.ni. w obszarze turystyki i edukacji (wraz partnerem projektu Fundacja Rozwoju Umiejętności i Relacji),  tworzą na powierzchni 1 hektara pierwszą w Polsce - Senior Osadę. Jak mówi pomysłodawczyni, prezes Stowarzyszenia Bożena Malaga -Wrona: „Ideą jest stworzenie niepowtarzalnej, usytuowanej w malowniczym miejscu enklawy dla seniorów. Projekt kierowany jest do ludzi starszych tych aktywnych zawodowo czy społecznie, jak i dla tych, którzy chcą powrócić do szeroko rozumianej aktywności. Co ważne, osadę współtworzą i będą tworzyć, sami seniorzy. Ale co najważniejsze, będzie ona miejscem dostępnym i przyjaznym dla każdego, nie wyłączając maluchów, dla których będą przygotowane m.in. ekologiczna ścieżka edukacyjna czy programy proekologiczne będące żywą lekcją poszanowania środowiska, w tym eko farma. Funkcjonowanie osady turystycznej oparte zostanie na działaniach edukacyjnych, integracyjnych,  terapeutycznych, rozwojowych i rekreacyjnych. Nasz projekt w każdym wymiarze odpowiada na zdiagnozowane potrzeby seniorów, ale jest też otwarty dla  pozostałych grup społecznych”.

    Terapia naturą. A wszystko po to aby stworzyć nie tylko przestrzeń fizyczną, ale również mentalną, która pomoże oderwać nasze ciała i umysły od stresu, codziennych czy cywilizacyjnych obaw, i nabrać życiodajnej energii, którą daje nam natura. Aby zintegrować się społecznie i międzypokoleniowo oraz aby na bazie natury i tradycji, edukować się ekologicznie, artystycznie czy kulinarnie. Dlaczego kulinarnie? Bo w osadzie, na bazie starych, dobrych przepisów mieszkanek okolic, będą wytwarzane doskonałe produkty regionalne, które będzie można zakupić. Centrum osady to ogród społeczny, tworzony  przez seniorów, dla których ma pełnić funkcję terapeutyczną. To bardzo istotna rola, gdyż potrzeba kontaktów społecznych oraz przebywania blisko natury, jest dla osób starszych bardzo ważna, zwłaszcza po okresie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Jesteśmy tak uwarunkowani genetycznie, że przebywanie blisko natury daje nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a to z pewnością wzmocni siły i zdrowie.

    Ekologiczna osada w budowie. Rozpoczęto już budowę ogrodu społecznego, który
    w przeciągu dwóch lat przygotowany zostanie do użytku terapeutycznego z dostosowanymi podwyższonymi rabatami. Trwają prace w strefie zieleni,  jak i prace inwestycyjne. Wykopano studnię, zbudowano altanę edukacyjną i wiatę turystyczną. Trwa budowa drewnianych domków z zewnętrznym patio przeznaczonym na strefę relaksu i integracji. Osada będzie w całości ekologiczna - począwszy od zaczerpnięcia energii słonecznej za pośrednictwem fotowoltaiki, poprzez bezprądową i bezobsługową eko oczyszczalnię ścieków, do której podłączone zostaną budynki, czy zamknięty obieg wody, co pozwoli na podziemne podlewanie ogrodu odzyskaną, oczyszczoną wodą. Podjazdy i ścieżki osady zostaną dostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne, w tym na wózkach. W kolejnych latach powstaną nasadzenia i oznakowanie poszczególnych stref ogrodu.

    Innowacyjność projektu budowy Senior Osady jako strefy międzypokoleniowej aktywności obywatelskiej nagrodzona została przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, który przyznał na jej powstanie pierwsze środki finansowe. Projekt wsparło również Województwo Małopolskie w ramach „Małopolski Gościnnej”. Proces powstawania tej niezwykłej osady można śledzić na funpage Vesny na FB:

    https://www.facebook.com/biuro.vesna/videos/407271576982379

    (JP)

Galeria