Menu główne


Dziś jest Thursday, 3 October 2024 r., imieniny: Bogumiła, GerardaJózefy
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Podsumowanie programu "Pomoc żywnościowa"

    Friday, 29 April 2016r. Informacje

    Od sierpnia 2015 r. do kwietnia 2016 r. przekazano potrzebującym z terenu naszej gminy przeszło 107 ton artykułów spożywczych o wartości ok. 346 tys. zł.

    Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym - Podprogram 2015, rozpoczął się w maju 2015 r. Gmina Gnojnik współpracując z Bankiem Żywności w Krakowie przystąpiła do w/w programu w sierpniu 2015r. W sumie pomoc w formie paczek żywnościowych w liczbie 1971 otrzymało 857 osób, tj. 269 rodzin.
    Od sierpnia 2015 r. do kwietnia 2016 r. przekazano potrzebującym łącznie  107 327,44 kg artykułów spożywczych o wartości 346 009, 88 zł.
    W  asortymencie znajdowały się następujące artykuły spożywcze: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, kawa zbożowa instant, mleko,  ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, sok jabłkowy, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy. Artykuły te za każdym razem były zróżnicowane.

    W dostarczaniu i rozładunku towaru pomagali właściciele firm:
    HEMIST (p. Henryk Konstanty, Stanisław Konstanty i Mirosław Zych),
    CMC Centrum Motoryzacji Czyżycki (Piotr Czyżycki),
    MAX-TRANS DUDEK (Andrzej Dudek),
    którzy zapewniali transport żywności

    oraz

    PAGEN (p. Dominik Chamioło i Mirosław Nowak),
    NOVUM (p. Krzysztof Wójs)
    TRANS BET,
      którzy użyczali wózków widłowych i paletowych.

    W wydawaniu żywności pomagał również sołtys wsi Lewniowa pan Artur Seniuk, który w czynie społecznym angażował się w pomoc.

    W ramach działań towarzyszących  PO PŻ 2014 -2020 zorganizowane zostało 8 edycji warsztatów kulinarno – żywnościowych, w tym 1 warsztaty edukacji ekonomicznej, w których uczestniczyło w sumie 141 osób. Warsztaty odbywały się raz w miesiącu i udział w nich brały osoby zakwalifikowane do programu
    W trakcie trwania tych warsztatów odbywały się również indywidualne konsultacje z dietetykiem, który w ramach programu służył poradą. W konsultacjach wzięło udział 18 osób.
    W ramach pomocy dla osób najbardziej potrzebujących rozdano również ok. 35 ton jarzyn (kapusta, marchew, kalafior, papryka) i 59 ton owoców (jabłek).

Galeria