Menu główne


Dziś jest Saturday, 5 October 2024 r., imieniny: Flawii, JustynaRajmunda
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • Niższe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi!

    Friday, 13 December 2013r. Informacje

    Informujemy, że zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powoduje obowiązek złożenia nowej deklaracji śmieciowej. Deklaracje należy składać od 2 do 15 stycznia 2014 roku na dzienniku podawczym Urzędu Gminy.

    Po półrocznym okresie funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Gnojnik ponownie przypominamy, że nowe regulacje prawne mają na celu zwiększenie segregacji odpadów, czego efektem będzie mniejsza ilość odpadów kierowanych na składowiska oraz zwiększy się ilość odpadów poddanych recyklingowi. Po przeprowadzonej analizie informujemy, że wprowadzone zostaną do niego drobne zmiany, mające na celu usprawnić jego funkcjonowanie.

    Segregacja
    Od stycznia 2014 roku na terenie gminy Gnojnik w nieznaczny sposób zmienia się segregacja odpadów: opakowania wielomateriałowe zbierane będą razem z makulaturą w worku koloru niebieskiego.

    Odpady segregowane będą w następujący sposób:

    szkło i opakowania szklane - worek ZIELONY
    tworzywa sztuczne - worek ŻÓŁTY
    makulatura i opakowania wielomateriałowe - worek NIEBIESKI
    metal - worek CZERWONY
    odpady ulegające biodegradacji - worek BRĄZOWY
    odpady pozostałe z selekcji zmieszane należy gromadzić w worku CZARNYM
    odpady zbierane w sposób nieselektywny (zmieszane) gromadzić należy w worku czarnym

    Oznaczanie worków

    Mając na uwadze ochronę danych osobowych od stycznia 2014 roku wprowadza się na terenie gminy Gnojnik obowiązek naklejania na workach kodów kreskowych. Każde gospodarstwo domowe zostanie wyposażone w samoprzylepne, odporne na warunki atmosferyczne etykiety z kodami przypisanymi indywidualnie do każdego gospodarstwa objętego systemem gospodarowania odpadami. Mieszkańcy otrzymają etykiety na odpady zebrane selektywnie oraz na odpady zmieszane, które należy przykleić na każdym worku.
    Gmina Gnojnik to teren zróżnicowany o rozproszonej zabudowie, często worki z odpadami donoszone są do drogi publicznej i tak w jednym miejscu gromadzone są odpady z kilku gospodarstw. Umieszczenie kodów kreskowych na workach pozwoli na identyfikację gospodarstwa domowego z którego pochodzą odpady, oraz na skontrolowanie czy są one zbierane w sposób jaki został zadeklarowany.

    Opłaty
    Kwestia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi była wielokrotnie podnoszona podczas sesji Rady Gminy Gnojnik, zwracano uwagę na sygnały pojawiające się ze strony rodzin wielodzietnych i osób starszych o wysokich kosztach związanych ze śmieciami. Weryfikacja dotychczas poniesionych kosztów związanych z gospodarką odpadami, oraz niższa oferta firmy odbierającej odpady wyłonionej w ramach ogłoszonego przetargu na lata 2014 - 2016 pozwoliły na zmianę stawki za odbiór odpadów komunalnych. Decyzją Rady Gminy Gnojnik podczas sesji w dniu 26.11.2013 r. stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały obniżone.



    Od stycznia 2014 roku opłaty będą przedstawiać się następująco:

    Zmiana stawek powoduje obowiązek złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obszarze Gminy Gnojnik, gdyż zgodnie z obowiązującą ustawą deklaracja jest dokumentem na podstawie którego można naliczyć nowe obniżone stawki.

    Deklaracje będą zbierane począwszy od 2 do 15 stycznia 2014 roku na dzienniku podawczym w Urzędzie Gminy Gnojnik w godz. 7.30 - 15.30. Nie złożenie deklaracji powodować będzie wszczęcie postępowania administracyjnego.

     

    Warto kompostować!
    Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy właściciele nieruchomości w celu zmniejszenia ilości odpadów ulegających biodegradacji zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
    Mieszkańcy którzy nie posiadają przydomowego kompostownika odpady biodegradowalne kuchenne (obierki, skorupki z jajek, fusy) zbierają do worka koloru brązowego natomiast odpady zielone z przydomowych ogródków (chwasty, gałęzie, sucha, trawa itp.) będą mogli we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gnojniku.
    Właściciel nieruchomości, aby móc prowadzić selektywną zbiórkę odpadów ulegających biodegradacji do własnego kompostownika, zobowiązany jest, do realizowania tego obowiązku w sposób zgodny z poniższymi zasadami oraz wykorzystywania uzyskanego materiału dla własnych potrzeb. Materiały do kompostowania układa się w pryzmach (kontenery drewniane lub z tworzyw sztucznych), tworząc warstwy kompostu przegradzane ziemią. Ułożone w ten sposób materiały należy przewracać co jakiś czas zapewniając im tym samym dopływ powietrza.
    Co można kompostować: rozdrobnione gałęzie, opadłe z drzew i krzaków owoce, niewykorzystane warzywa, chwasty bez nasion, darń, liście, kora, trociny, skoszona trawa, kwiaty cięte, popiół (drzewny) z kominka lub z grilla, odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego (np. obierki z warzyw, owoców, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty), niezadrukowany rozdrobniony papier bądź tektura.
    Czego nie należy kompostować: materiału nieorganicznego (szkła, plastiku, gruzu, piasku, środków chemicznych), zakonserwowanych octem lub solą odpadków, skórek z owoców cytrusowych,  resztek potraw zawierających dużą ilość tłuszczy, kości, mięsa (będą przyciągać psy koty, zwierzęta leśne),  porażonych, chorych roślin czy ich części, chwastów z dojrzałymi nasionami, oraz roślin mogących rosnąć z kłącza np. perzu,  zadrukowanej tektury czy papieru (zawierają związki siarki).
    Po sześciu miesiącach uzyskuje się pełnowartościowy kompost. Prawidłowy kompost powinien wyglądać jak wilgotna czarna ziemia i pachnieć jak leśna ściółka. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych form fosforu.
    Pamiętajmy jednak, że wybierając sposób i miejsce kompostowania należy wziąć pod uwagę ewentualne uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości i tak zlokalizować kompostowanie aby nie powodować tych uciążliwości i tym samym konfliktów sąsiedzkich.

    Nowe stawki za gospodarowanie odapadami - film

    Więcej informacji na temat segregacji i opłat można uzyskać w Urzędzie Gminy Gnojnik pok. nr 1.

Galeria