Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin wspierających. Ich zadaniem jest aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinie wpieranej. Pełnienie funkcji rodziny wspierającej jest bezpłatne.
Funkcjonowanie rodzin wspierających i rodzin pomocowych reguluje ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j.Dz.U. nr 149, poz. 887 z późn. zm.)
Formy aktywnej pomocy udzialanej przez rodzinę wspierającą rodzinie wspieranejmogą być bardzo różne, uzależnione przede wszystkim od współpracy między zainteresowanymi rodzinami. Dotyczyć one mogą doradztwa w stosowaniu określonych metod wychowywania dzieci, organizacji czasu rodziny, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami, modelowania prawidłowych postaw.
Jest to forma pomocy rodzinom przeżywającym trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Rodziny wspierające we współpracy z asystentem rodziny lub pracownikiem socjalnym pomagają konkretnej rodzinie w:
- opiece i wychowaniu dzieci,
- prowadzeniu gospodarstwa domowego,
- kształtowaniu i wypełnianiu podstawowych ról społecznych.
Rodziną wspierającą może zostać rodzina lub osoba, która:
- ma stałe źródło utrzymania,
- ma pełnię władzy rodzicielskiej i prawidłowo realizuje obowiązki opiekuńczo- wychowawcze wobec własnych dzieci
- uzyska zaświadczenie od lekarza rodzinnego o dobrym stanie zdrowia i braku uzależnień (alkohol, narkotyki, hazard i inne)
- członkowie rodziny nie byli skazani za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.
Aby zostać rodziną wspierającą należy:
- złożyć umotywowany wniosek na rodzinę wspierającą w GOPS,
- udzielić wywiadu w miejscu zamieszkania pracownikowi socjalnemu,
- uzyskać pozytywną opinię Kierownika Ośrodka,
- podpisać umowę, na podstawie, której rodziny wspierające uprawnione są do zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
Wspieranie rodziny jest prowadzone za jej zgodą i aktywnym udziałem, z uwzględnieniem zasobów własnych oraz źródeł wsparcia zewnętrznego. Należy pamiętać, że rodziny wspierające nie wykonują swoich działań zawodowo i nie otrzymują wynagrodzenia, a jedynie zwrot kosztów związanych z udzielaniem pomocy.
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka, po przeprowadzeniu w miejscu zamieszkania rodziny, rodzinnego wywiadu środowiskowego. Rodzina wspierająca zatrudniona jest na podstawie umowy cywilnoprawnej, która określa zasady zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.