Zła kondycja pierwszej pomocy w Polsce wynika przede wszystkim z faktu, iż problematyka ta ma niską rangę społeczną. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy ma nieocenione znaczenie. System ochrony zdrowia zawsze działa z pewnym opóźnieniem, szczególnie odczuwalnym w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Do czasu przybycia wykwalifikowanych służb ratunkowych, przeszkoleni świadkowie zdarzeń mogą ograniczyć skutki urazów, a nawet uratować życie poszkodowanych poprzez właściwe udzielenie pomocy. Należy dążyć do poprawy znajomości zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, gdyż życie poszkodowanego w największym stopniu zależy od umiejętnego udzielenia pomocy przez świadków zdarzenia.
W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Biesiadkach pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku uczestniczyli w kursie pomocy przedmedycznej przeprowadzonym przez ratownika medycznego SPZOZ w Brzesku Pana Pawła Machała.
W tym roku naszym celem było zorganizowanie Kursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, który zrealizowany został przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. Program składał się z zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (fantomy, defibrylatory). Bardzo ciekawym aspektem spotkania była nauka korzystania z zewnętrznych defibrylatorów, które służą do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca. Obsługa AED jest bardzo prosta, wystarczy kierować się komendami głosowymi, wydawanymi przez urządzenie, które analizuje rytm serca i jeśli jest to konieczne wyzwala impuls elektryczny przywracający prawidłową pracę serca. Natychmiastowe użycie AED znacznie zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego.
Cel i zakres szkolenia był przez prowadzącego przygotowany w sposób bardzo przemyślany i obejmował sytuacje, które mogą się wydarzyć nie tylko w naszej placówce. Podczas szkolenia uczestnicy mieli możliwość m.in.: opatrywania sztucznych ran, udrażniania górnych dróg oddechowych oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem defibrylatora. Dodatkowym atutem była symulacja bardzo realnych sytuacji kryzysowych, (wypadek samochodowy, pożar, zakrztuszenie oraz rany kończyn z dodatkowo wbitymi przedmiotami), które pozwoliły naszym pracownikom w pełni skorzystać z wiedzy przekazywanej przez ratownika.
Pracownicy tutejszego Ośrodka Pomocy uczestniczący w kursie byli bardzo zaangażowani w tematykę ratowania ludzkiego życia. Z ogromnym zapałem przystąpili do zajęć. Przeszli szkolenie, które zwiększyło ich motywację i samodzielność w podejmowaniu działań ratowniczych, zwiększyło wiarę we własny siły, jak również zostali prawnie i praktycznie przygotowani do ratowania życia. Wszyscy kurs ukończyli z wynikiem pozytywnym czego dowodem są uzyskane certyfikaty, a zdobyta wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości. Uczestnicy szkolenia wielokrotnie podkreślali profesjonalizm i doświadczenie prowadzącego. Sposób prowadzenia szkolenia wskazywał na Jego doskonałe przygotowanie merytoryczne, a także doświadczenie w sytuacjach trudnych.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Pawłowi Machał
Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Biesiadkach i jednocześnie prowadzącemu szkolenie za jego zorganizowanie i przeprowadzenie w sposób profesjonalny i z zachowaniem wysokiej jakości .
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnojniku
Renata Krakowska
Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny www.pixabay.com