Do Mieszkańców Gminy Gnojnik.
Z uwagi na liczne zgłoszenia mieszkańców oraz w oparciu o ustalenia Komisji Drogownictwa w sprawie ograniczeń i utrudnień w komunikacji spowodowanych zwisającymi nad drogami w Gminie Gnojnik konarami drzew, gałęziami oraz krzewami wystającymi przy drogach, Wójt Gminy Gnojnik działając na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zgodnie z przepisami art. 144, 149, 150 – ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny, a także na podstawie art. 234 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (t. j. Dz. U. z 2020 r, poz. 310) wzywa mieszkańców Gminy Gnojnik do:
- Usunięcia konarów drzew, gałęzi, krzewów wystających w obrębie pasa drogowego dróg w Gminie Gnojnik wzdłuż nieruchomości właścicieli działek.
- Wykaszania traw właścicieli posesji wzdłuż nieruchomości właścicieli działek znajdujących się w obrębie pasa drogowego oraz obowiązku właścicieli posesji dbania o porządek na chodnikach położonych wzdłuż ich nieruchomości, czyli sprzątanie chodnika. Właściciel ma obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.
- Wykonania odwodnienia zjazdów indywidualnych jak również udrożnienia, modernizacji istniejących urządzeń wodnych i zagospodarowania wodą opadową terenu tych posesji, w taki sposób aby zminimalizować zjawisko bezpośredniego spływu tej wody na nawierzchnię drogi stanowiącej własność gminy oraz zapobiec tzw. jej podmywaniu.
Powyższe czynności należy wykonać w terminie 21 dni od daty ogłoszenia niniejszego pisma.
W przypadku nie podjęcia przez mieszkańców stosownych czynności ww opisanych, Gmina Gnojnik po upływie wyznaczonego terminu, na mocy art. 150 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U.2019.1145 ze zm) będzie upoważniona do wykonania prac na Państwa nieruchomości, natomiast kosztami usunięcia w/w obciąży właścicieli.
Równocześnie informuję, że właściciel nieruchomości ponosi wszelką odpowiedzialność za podejmowane na niej działania, zatem usuwanie, nasadzanie, przycinanie i obcinanie drzew, krzewów ozdobnych, żywopłotów należą do kompetencji właścicieli gruntu zgodnie z przepisami art. 144, 149, 150 – ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny.. W świetle zapisów tej ustawy nasuwa się wniosek, aby uniknąć konfliktów sąsiedzkich, wszystkie drzewa i krzewy należy sadzić w takiej odległości od granicy nieruchomości, aby zarówno system korzeniowy jak i gałęzie nie przeszkadzały w użytkowaniu nieruchomości sąsiedniej. W przypadku wyniknięcia z tego tytułu sporu zostanie on rozwiązany z powództwa cywilnego na drodze sądowej.
Po wyznaczonym terminie będą przeprowadzane wyrywkowe kontrole w Gminie Gnojnik.