Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

  • Jak segregować śmieci

    Thursday, 15 May 2014r. Informacje

    Szanowni Mieszkańcy, zgodnie z obowiązującą ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości w przypadku zmiany liczby osób zamieszkałych (również urodzenie i zgon) zobowiązany jest złożyć kolejną deklarację w terminie 14 dni.

    Z kolei obowiązkiem gminy w świetle zapisów w/w ustawy jest weryfikacja złożonych deklaracji, wobec czego w przypadku nie złożenia takiej deklaracji gmina prowadzi postępowanie zmierzające do ustalenia faktycznej liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

    Złożenie nowej deklaracji jest również konieczne w przypadku, gdy właściciel zadeklarował selektywną zbiórkę odpadów, a postępuje inaczej. W przeciwnym przypadku gmina również prowadzi postępowanie, czego efektem będzie naliczenie opłaty za śmieci niesegregowane od czasu kiedy ta zmiana nastąpiła i jest to stawka 100% wyższa!

    NAKLEJKI
    Ponadto przypominamy o przyklejaniu na workach naklejek z kodami kreskowymi. Firma wywozowa nie będzie odbierała worków bez naklejek!

    Mieszkańcy z zadeklarowaną segregacją odpadów przyklejają naklejkę z napisem SEGREG na każdy worek z segregowanymi odpadami, natomiast na worek z  odpadami pozostałymi po segregacji naklejkę z napisem ZMIESZANE - każdy czarny worek.

    Mieszkańcy którzy zadeklarowali zbiórkę odpadów w sposób zmieszany przyklejają tylko naklejki z napisem ZMIESZANE.

    Dodatkowe worki oraz naklejki można pobrać bezpłatnie w Urzędzie Gminy Gnojnik w pokoju nr 1. Funkcjonujący na terenie Gminy Gnojnik system odbierania odpadów komunalnych nie ogranicza ilości odpadów odbieranych od mieszkańców.

    SEGREGACJA i PSZOK
    Prawidłowa segregacja odpadów wyglądać powinna w następujący sposób: w worku czarnym nie mogą znaleźć się odpady, które można wysegregować, a więc: tworzywa sztuczne, szkło, papier i tektura, opakowania wielomateriałowe, metal, odpady biodegradowalne.
    Ponadto odpady typu: drobny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane chemikalia, świetlówki i żarówki, baterie, akumulatory, tekstylia również nie powinny trafiać do worka czarnego, ani też na tworzywa sztuczne. Te oraz inne odpady komunalne (wielkogabaryty, popiół, odpady zielone, remontowo – budowlane) powinny trafiać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gnojniku (były SKR). Przeterminowane leki można zostawić w aptekach w Gnojniku.

    Odpady remontowo – budowlane maja charakter komunalnych i są przyjmowane do Punktu jeśli pochodzą z remontu przeprowadzonego własnoręcznie nie wymagającego zgłoszenia czy pozwolenia na budowę. Odpady remontowo budowlane powstałe przy remoncie, budowie zleconej firmie są własnością tejże firmy, a nie właściciela nieruchomości, chyba że w umowie na wykonanie usługi remontowo – budowlanej postanowiono inaczej.

    Podczas segregacji należy pamiętać aby:
    • wyrzucać opakowania szklane w całości - nie rozbijać ich,
    • butelki wyrzucać bez nakrętek,
    • jeżeli jest taka możliwość, zgniatać odpady, aby zmniejszyć ich objętość.

    Przy segregacji pomocne okazać się mogą oznaczenia na opakowaniach - PREZENTACJA.

Galeria