Gmina Gnojnik otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Senior+”. Stosowna umowa została podpisana w połowie marca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wsparcie finansowe trafi do Klubu „Senior+” w Lewniowej.
Pozyskane dofinansowanie stanowi kolejny przykład wspierania osób starszych przez lokalny samorząd. Przypomnijmy, że Klub „Senior+” mieści się w Domu Strażaka w Lewniowej, gdzie w roku ubiegłym – również za sprawą środków zewnętrznych - przeprowadzono gruntowną modernizację kilku pomieszczeń. Adaptacja i wyposażenie części Domu Ludowego na potrzeby Klubu Seniora kosztowało ponad 280 tys. zł, z czego 150 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Klub obejmuje pomieszczenie ogólnodostępne z stołami i krzesłami – pełniące funkcję sali spotkań, pomieszczenie klubowe z sprzętem RTV, zaplecze kuchenne wyposażone w urządzenia i naczynia do przygotowania i spożycia posiłków, łazienkę oraz wydzieloną szatnię. Ekipa remontowa wykonała takie prace jak między innymi szpachlowanie i malowanie ścian, remont posadzek, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana oświetlenia.
W odnowionych pomieszczeniach swą działalność aktywnie rozpoczął Klub „Senior+”, zrzeszający nieaktywne zawodowo osoby w wieku 60+. Celem działalności klubu jest aktywizacja seniorów, zwiększenie ich udziału w życiu społecznym, a także utrzymanie sprawności fizycznej. Uruchomienie Klubu pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu, którego seniorzy nie mogli sobie zagospodarować z uwagi na brak odpowiedniego miejsca spotkań, a także motywowanie do działań na rzecz samopomocy i działań woluntarystycznych na rzecz innych.
Aby Klub mógł realizować wyżej opisane założenia Gmina Gnojnik podjęła owocne starania o pozyskanie środków na bieżące działania seniorów, korzystając z środków dostępnych w ramach Programu Wieloletniego „Senior+”. Program ten jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2015 r. Przedstawiciel Gmin, które uzyskały dofinansowanie w roku 2018 podpisywali umowy 15 marca br. w siedzibie Ministerstwa Rodziny. W wydarzeniu udział wzięła wicepremier Beata Szydło, minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Elżbieta Bojanowska. – Rodzina wielopokoleniowa to polska specjalność. Model tej rodziny, mimo że zmieniają się warunki, jest trwały. Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest sytuacja demograficzna – powiedziała wicepremier Beata Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny www.pis.org.pl.