Jesień to okres porządków na działkach i przydomowych ogródkach. Dobra pogoda sprzyja, więc działkowcy, rolnicy i właściciele domów pozbywają się zeschłych liści, gałęzi, drzew i chwastów.
Odbywa się to najczęściej poprzez ich spalanie, a dym unoszący się nad działkami i ogrodami przeszkadza wielu mieszkańcom. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych liści czy innych biodegradowalnych odpadów jest ich kompostowanie.
Przepisy Programu Ochrony Powietrza dla woj. Małopolskiego, uchwały antysmogowej oraz ustawy o odpadach zakazują spalanie pozostałości roślinnych. Kontrole, które rozpoczęły się na terenie gminy dotyczą nie tylko zakazu spalania odpadów w palenisku domowym, ale także pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.
Pierwsze kontrole ujawniły przypadki łamania ww. zakazów tj. spalanie odpadów w piecu, w ogrodzie. Kontrole mają przede wszystkim charakter edukacyjny, mieszkańcy są informowani o obowiązujących zakazach, o szkodliwości palenia odpadów i terminach związanych z wymianą pieca, a także otrzymują ulotki.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udostępnił specjalny formularz EKOINTERWENCJI, poprzez który można zgłaszać przypadki łamania przepisów środowiskowych. Zgłoszenia nie traktujmy jako donos, ale troskę o czyste środowisko i powietrze, którym wszyscy oddychamy.
Przy pomocy poniższego formularza możesz zgłosić przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej, sprzedaży węgla złej jakości.
Elektroniczny formularz ekointerwencji dostępny jest na stronie
https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/
Jeśli Twoje zgłoszenie dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej, wybierz temat Naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę.