Menu główne


Dziś jest Sunday, 6 October 2024 r., imieniny: Artura, FryderykiPetry
Temperatura: 0°C, prędkość wiatru: 0 m/s, ciśnienie: 0 hPa
Aktualności RSS

Aktualności

  • 11 maja - Dzień Bez Śmiecenia

    Wednesday, 5 September 2012r. Informacje

    Trafiłem do Recyklingu! – to hasło szóstej edycji kampanii organizowanej w ramach programu „Segreguj Odpady to Się Opłaca”. Kampania zwraca uwagę na istotę selektywnej zbiórki, a przede wszystkim na „drugie życie odpadów”.

    Organizatorem projektu jest firma Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Tegoroczna kampania jest elementem programu współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

                                                

    Firma Rekopol w ramach kampanii przygotowała szereg atrakcji:
    - wejdź na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl - wyślij kartkę do swoich współpracowników, znajomych i przyjaciół, zagraj w ekologiczną „Segreguj – grę”, skorzystaj z informacji, materiałów i ciekawostek na stronie
    - zostań fanem kampanii na Facebooku
    www.facebook.com/dzienbezsmiecenia

    Każdy z nas rocznie produkuje 300 kg odpadów  - w skali całego kraju rocznie produkujemy ok. 12 mln ton odpadów z których zbierane jest selektywnie tylko 5%, a ¼ z nich to odpady opakowaniowe, które mogą zostać poddane recyklingowi. W Niemczech selektywnie zbieranych jest ok. 90%.

    Kampania podkreśla, że każdy posegregowany odpad dostaje nowe życie, a my oszczędzamy surowce. „Nie śmiecić” się nie da – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie, - trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych. Z 35 poddanych recyklingowi butelek Pet można wyprodukować bluzę polar. Opakowania z polipropylenu w Stanach wykorzystywane są do produkcji jeansów. Tworzywa sztuczne stanowią obecnie około 10% odpadów stałych. Zaledwie 15% rocznej produkcji butelek PET jest poddawane w Polsce recyklingowi.

    Lepiej sytuacja nie wygląda z papierem – statystyczny Polak zużywa rocznie ponad 60 kg papieru, natomiast zbiera ok. 22 kg rocznie To bardzo mało, gdyż dla porównania w Austrii, Holandii i w Niemczech odzysk przekracza 70%. Odpady szklane, mogą być w 100% odzyskane i wykorzystane.  Recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy, przeróbka 1 tony szkła pozawala ograniczyć: zużycie energii o 25-32%, zużycie wody o 50%, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14-20%, ilość odpadów przemysłowych o 97%.

Galeria